GRUZJA ADVENTURE 2023

Tylko dla aktywnych – trekkingi, canyoning, via ferrata, tradycyjna supra

}

11 dni

Czas

15

Osób

Gruzja

Miejsce

}

xxx euro

Cena

GRUZJA ADVENTURE

Zapraszamy Was do udziału w wyjątkowej wyprawie do Gruzji. Program łączy w sobie najatrakcyjniejsze aktywności wśród gruzińskich bezdroży – offroad, canyoning, via ferratę, camping, trekkingi – z podróżowaniem w klimacie zrównoważonej turystyki. Unikamy szlaków powszechnie znanych i skupiamy się na poszukiwaniu prawdy o Gruzji. 
Drodzy Uczestnicy, prawda jest taka – stworzyliśmy ten program dla siebie i naszej osobistej satysfakcji. Ruszajcie z nami, zapraszamy! 

Potwierdzone terminy 2022: 
LIPIEC – 
SIERPIEŃ –

LINK DO ZAPISÓW – POJAWI SIĘ TUTAJ

PLAN WYPRAWY:

Dzień 1

Odbiór z lotniska w Kutaisi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że lecąc do Gruzji zmieniamy czas nie tylko na +2h, ale również z europejskiego poczucia punktualności na Georgia Maybe Time. Zegarki zostawcie w domu. Liczyć będziemy tylko wschody i zachody słońca. Zobowiązujemy się jednak, że przynajmniej Wasz przewodnik będzie zawsze na czas (lub postara się być). 

W zależności od czasu przylotu załatwimy sprawy administracyjne (takie jak wymiana gotówki czy kupno kart SIM) i pojedziemy przywitać się z Gruzją jednym z ulubionych zmysłów – smaku! Najemy się do syta w rodzinnej restauracji naszego przyjaciela, a następnie odwiedzimy jeden z naturalnych cudów regionu Imeretii – kanion Okatse.

Aby nabrać energii przed nadchodzącymi przygodami pierwszą noc spędzimy w hippisowskim hostelu prowadzonym przez – a jakże! – przedsiębiorczą Polkę.

Dzień 2

Po zjedzeniu pycha śniadania od razu przystąpimy do działania – oto dzień canyoningu! Wyposażeni w pianki,  kaski, uprzęże i pozostały niezbędny ekwipunek będziemy wspólnie eksplorować mało znany, przeuroczy kanion Txopra. Wszystko to pod okiem profesjonalnych instruktorów. To będzie ekscytujące i niezapomniane kilka godzin!

Spełnieni i zmęczeni zrelaksujemy się w specjalnym miejscu. Bo czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się pluskać w wodzie, która wypływa z gorącego wodospadu wprost do górskiej rzeki?

Wieczorem integracja przy winie i jedzonku.

 

Dzień 3

Dziś czeka nas dość długi ale bardzo widokowy przejazd do słynnej Swanetii. Po dojechaniu do Mestii zameldujemy się w naszym hotelu/domu gościnnym, napełnimy swoje żołądki i zapoznamy się z potężnymi górami Wielkiego Kaukazu w jedyny słuszny sposób – na własnych nogach.

Trekking pod lodowiec Chalaadi schodzący ze zboczy budzącej respekt Wiedźmy, czyli Uszby (4710 m.n.p.m.) zajmie nam około 2,5 godziny. Wieczorem wyjdziemy zobaczyć surrealistyczny krajobraz unikalnych swańskich wież.

Dzień 4

Dzień czwarty zacznie się dla nas prawdziwym kopem energetycznym (a potem będzie już tylko lepiej). Z samego rana wsiądziemy w nasze auta i pokonamy słynną drogę do Uszguli – swańskiej wioski na końcu świata. Tam naszym oczom ukaże się Mur Bezingi – potężny łańcuch górski z Szcharą, najwyższym szczytem Gruzji (5193 m.n.p.m.). Gwarantuję, tego widoku się nie zapomina.

Po dojechaniu na miejsce zrobimy to, co aktywne i przygodowe tygryski lubią najbardziej, czyli trekking z prawdziwego zdarzenia. Przejdziemy jedną z najpiękniejszych tras trekkingowych w Gruzji – Latpari Pass.

W ciągu dwóch dni pokonamy około 25 kilometrów, z czego niemal połowę na wysokości ponad 2700 metrów. Plan jest prosty – my i natura (no dobra, nie zabraknie też jedzenia i wina). Nie zapomnijcie spakować ciepłych ciuchów bo czeka nas nocleg w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem.

Dzień 5

Pierwsze kilka godzin spędzimy na ukończeniu Latpari Pass. Punktem końcowym będzie wioska Mami, gdzie wsiądziemy do naszych poczciwych aut. Skąd one się tam wezmą? Odpowiedź jest banalna. Teleportacja po gruzińsku. Zobaczycie sami!

Tym sposobem pożegnamy się z tajemniczą Swanetią i wjedziemy do Raczy – stosunkowo mało znanego rejonu Gruzji, którym zachwycicie się od pierwszego wejrzenia. Jako, że będziemy strudzeni wędrówką, trzeba będzie zadbać o nasze morale. A czy jest na to lepszy sposób niż degustacja wina w najlepszej winnicy w okolicy? Pewnie, że nie!

Popołudnie spędzimy na relaksie w domu naszego zaprzyjaźnionego Gruzina. Spróbujemy też wyśmienitej kuchni jego mamy.

Dzień 6

Tego dnia czeka nas umiarkowanie długi ale wymagający kondycyjnie i stromy trekking pod jezioro Udziro. Na trasie o długości zaledwie 8 kilometrów pokonamy aż 1500 metrów przewyższenia i wejdziemy na wysokość niemal 3 kilometrów. Od razu uprzedzam – jest warto! Pierwsza połowa trasy prowadzi leśną ścieżką. W połowie drogi wyjdziemy na otwartą halę, a krajobrazy, które nam się objawią po prostu zapierają dech w piersiach. 

Następnie, po przekroczeniu górskiego strumienia, będziemy szli prosto w kierunku przełęczy. Po wejściu na najwyższy punkt szlaku (2946 m.n.p.m.) ujrzymy jezioro Udziro w pełnej okazałości. Z której stony nie spojrzymy – krajobraz jest nieziemski.

Drugą część dnia spędzimy – tak, zgadliście! – na zejściu w dół. Wieczorem w pełni zasłużony relaks i duma ze sprostania temu wyzwaniu podlewana odpowiednim trunkiem!

 

Dzień 7

Skoro według Biblii sam Bóg zdecydował się odpocząć siódmego dnia to dlaczego nie pójść w Jego ślady? Ostatnie dni spędziliśmy naprawdę aktywnie więc zasłużyliśmy na odrobinę relaksu. Dla chętnych będzie opcja jazdy konnej. Spokojnie, atrakcja jest skierowana również do osób, które do tej pory nie miały do czynienia z jazdą konną. Wystarczy nie bać się zwierzęcia.

Po południu wyruszymy autami w stronę Kutaisi. Po drodze zahaczymy o urokliwe jezioro Shaori, a także zobaczymy niezwykłe monastyr w Nikorcmindzie.

Dzień 8

Wypoczęci i szczęśliwi żegnamy się z naszymi samochodami. Rano wskoczymy w podstawionego busika i skierujemy się do miejsca zwanego Sveri Adventure Camp. Czujecie już nadciągającą przygodę, prawda?

Na miejscu będzie czekało na nas lokalne jedzonko, z którym lepiej nie szaleć. Bo tuż po lunchu czeka nas odrobina wspinaczki z widokiem na niezwykły monastyr Katskhi. Czemu niezwykły? Ponieważ znajduje się na ponadczterdziestometrtwej, samotnej skale podobnej do naszej Maczugi Herkulesa. 

Następnie przejdziemy pierwszą i póki co jedyną via ferratę – doświadczenie nie jest wymagane, wszystkiego się nauczymy. Po tych wrażeniach odpoczniemy w campie i najemy się do syta podczas wieczornego grilla.

 

Będzie poprawione jak dostanę detale ze Sveri

Dzień 9

To nie koniec naszych przygód w Sveri Adventure Camp! Po śniadaniu czeka nas eksploracja jaskinii oraz pływanie łódką po jeziorze. Potem obiad i wspinaczka na specjalnie przystosowanej trasie na terenie campu. Powrót do Kutaisi.

 

Będzie poprawione jak dostanę detale ze Sveri

Dzień 10

Nasz ostatni pełny dzień w Kutaisi przeznaczymy na poznanie stolicy regionu Imeretii, zakupy oraz gruzińską ucztę! Pójdziemy wspólnie na tętniący życiem bazar w Kutaisi, jeden z najpiękninejszych w Gruzji. Wśród straganów wybierzemy najlepsze lokalne sery, kiszonki, przyprawy na czele ze swańską solą oraz ciepły chleb z tradycyjnego pieca tone.

Wieczorem weźmiemy udział w prawdziwej gruzińskiej suprze. A musicie wiedzieć, że supra to coś więcej niż biesiada – to celebracja życia w gronie najbliższych. Tym samym w otoczeniu gruzińskich winorośli zostaniecie częścią gruzińskiej rodziny. 

Wspólnie zasiądziemy do stołu a tamada (gruziński wodzierej, choć nie jest to odpowiedni słowo, nie oddaje powagi funkcji) nauczy uczestników sztuki biesiadowania i wznoszenia toastów. Stół uginać się będzie od potraw.

Dzień 11

Ostatnią siłą woli zbierzemy się i pojedziemy na lotnisko. Nadszedł dla nas czas pożegnania. Już teraz zaczniemy planować kolejną gruzińską przygodę!

Dodatkowe informacje

N

Cena obejmuje

– noclegi,

– wyżywienie (śniadania i kolacje),

transport (samochody)

– lokalni kierowcy,

– polskojęzyczny przewodnik,

– przewodników górskich,

– canyoning,

– wszelkie atrakcje w Sveri Adventure Camp

– bilety wstępu do atrakcji,

– degustacja w winnicy

M

Cena nie obejmuje

– lotów,

– alkoholu poza degustacjami,

– ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia, które obejmować będzie wypadki pod wpływem alkoholu).

Noclegi, wyżywienie, transport, organizator

Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w …

Cena zawiera 10 śniadań oraz x obiadokolacji (w tym jedno ognisko), degustację wina,  

Transport realizowany będzie…

WYSTAWIAMY FAKTURY VAT. 

Dla kogo jest ta wyprawa?

Dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać i satysfakcjonująco się zmęczyć. Dla tych, którzy chcą zobaczyć Prawdziwą Gruzję z dala od turystycznego szlaku. Dla tych, którzy zamiast wchodzić do kolejnego obiektu sakralnego wolą zachwycić się dziką przyrodą – kanionami, szczytami, jeziorami i sielskim klimatem.

Wreszcie dla tych, którym przyjemność sprawia podróżowanie samochodami 4×4, zamiast turystycznego busa. 

 

Must know

Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika.

Od przewodnika

Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętany. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Kraina, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść 2 kroki poza udeptany szlak i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.

Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi

Zapytaj o ofertę

Jeśli zainteresowała Cię ta wyprawa, napisz do mnie i zarezerwuj termin.