Góry i Morze - 8dniowa wyprawa 4x4 z Kutaisi

}

8 dni

Czas

16 osób

Grupa

Gruzja

Miejsce

}

790€/os

Cena

Wyprawa 4x4 - "Góry i Morze"

Zapraszamy do uczestnictwa w wyprawie, którą należy orkeślić jako idealne połączenie bliskości z dziką naturą, gruzińskiej gościnności oraz wypoczynku nad Morzem Czarnym.

Wyprawa w realizowana będzie samochodami terenowymi z doświadczonymi gruzińskimi kierowcami. Przemierzymi góry, doliny, wybrzeża unikając szlaków powszechnie znanych i licznie odwiedzanyc – nie o to w Gruzji chodzi. Stawiamy na autentyczność, prawdę i wspaniałe, górskie widoki. W części nadmorskiej korzystać będziemy z samochodu 2×4. 

UWAGA! Istnieje możliwość wykupienia tylko części GÓRSKIEJ 4×4 – Pętla Swanecka, bez pobytu nad morzem! 
NOWY TERMIN: 1 sierpień 2024 – 8 sierpień 2024 – z KUTAISI

ZAPISY  – kliknik w LINK
W sezonie 2024 realizujemy tą wyprawę na życzenie dla grupy minimum 6 osobowych. Dostępna jest przez cały rok, z drobymi modykikacjami w sezonie zimowym.

CENA TO 790 euro/osoba.

Plan wyprawy

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Kutaisi. Formalności związane z zakupem kart SIM i wymianą gotówki potrwają około 40 minut. Następnie udamy się na pierwszą kulinarną ucztę. 

Tego dnia, bezpośrednio z lotniska zapakujemy bagaże do samochodów terenowych i pokonamy górską trase do Mestii – serca wysokogórskiego regionu Swanetii. Miasteczko znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. i jest zakopane wśród szycztów Wielkiego Kaukazu. 

Zakwaterowanie i kolacja w lokalnym domu gościnnym. Noclegi u gruzińskich górali pozwolą nam wtopić się w unikalną atmosferę tego miejsca i poznać kulturę i żywą tradycję od środka! 

Dzień 2

Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Surowa architektura miasteczka potęguje wrażenie odcięcia od świata w górach.

Tego poranka udamy się na pieszy trekking do lodowca Chaaladi (około 2 godziny marszu + przerwa na przekąskę). Lodowiec serwuje odwiedzającym niezapomniane doznania potęgi natury. Cisza przerywana jest donośnym trzaskiem osuwających się skał, glazów oraz lodowych odłamów. 

Następnie samochodem terenowym wjedziemy na imponującą wysokość 2850 m n.p.m. do Jezior Koruldi zakopanych wśród szczytów. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednocześnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju.

Odwiedzimy również jedną ze słynnych wież swańskich poznając historię rodziny, która ją wybudowała oraz funkcję podobnych obiektów w kulturze gruzińskich górali.

Wieczorna kolacja w restauracji z muzyką na żywo oraz nocleg w lokalnym, swaneckim domu gościnnym.

Dzień 3

Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Dzień zaczniemy od odwiedzin w jednej ze słynnych Swaneckich Wież górujących nad miasteczkiem poznając fascynującą historię jej mieszkańców. Następnie udamy się na offroadową wycieczkę do Ushguli – najwyżej położonej wioski w regionie. Już sam przejazd dostarcza wielu emocji i niezapomnianych widoków, ale dotarcie do tej odosobnionej wioski u stóp Kaukazu jest unikalnym przeżyciem.

Na miejscu w zależności od kondycji grupy – krótki trekking lub luźny spacer wśród wąskich alejek wioski na pobliskie wzgórze sakralne.
Po przerwie na posiłek udamy się w drogę powrotną do Mestii zatrzymując sie jeszcze w punkcie widokowym resortu Tetnuldi. Nawet w szczycie sezonu letniego często zalega tam śnieg, a panorama gór jest imponująca.

Kolacja w restauracji z muzyką na żywo, nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 4

Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Powoli żegnamy się z górskimi widokami. 
Naszym pierwszym przystankiem będzie zapora Enguri na rzece o tej samej nazwie. Zapora jest drugą pod względem wysokości zaporą łukową na świecie. Ma ponda 270 metrów wysokości, a elektrownia, która jest z nią połączona zapewnia energię elektryczną zachodniej Gruzji. 

Kolejnym przystankiem będzie interaktywne muzeum etnograficzne, które przedstawia życie w regionie Samegrelo. Poznamy unikalną, regionalną architekturę oraz w tej malowniczej scenerii zjemy obiad złożony z gruzińskich arcydzieł kulinarnych.

Kolejnym przystankiem będzie nadmorska wioska Ureki, gdzie drobny, czarny piasek na wyjątkowo silne magnetyczne właściwości. Mówi się, że czarne, drobne ziarenka mają również moc leczniczą. Sprawdzimy to wspólnie. 

Wieczorem zakwaterowanie w apartamentach w Batumi oraz wspólna kolacja. 

Dzień 5

Śniadanie w restauracji. 

Dzień poświęcony wypoczynkowi nad morzem. 
Naszym gościom proponujemy całodniową wycieczkę do pobliskiego Ogrodu Botanicznego lub skorzystanie z licznych atrakcji kurortu. 
Najlepszym miejscem na plażowanie jest oddalone od kilkanaście kilometrów od miasta SAPRI. Wioska znajduje się dokładnie przy przejściu granicznym z Turcją, a z wybrzeża widać już turecki meczet. 
W drodze powrotnej do Batumi warto zatrzymać się w Gonio, gdzie znajduje się twierdza z czasów rzymskich (I w n.e.). 
Wieczorem,  o zachodzie słońca zorganizujemy dla naszych gości wycieczkę SUP’ami z fotografem w nadmorskiej miejscowości Kvitiri. 

Wieczorna kolacja i nocleg w apartamentach przy promenadzie. 

Dzień 6

Wiecie, że w Gruzji jest cała masa wodospadów?
W Samej Adżarii w naszych podróżach naliczyliśmy ich aż 17. Tym razem proponujemy Wam odwiedzenie dwóch z nich. Mirveti i Makhunseti.  

Po drodze odwiedzimy także bardzo stary most łukowy, wybudowany wg legend jeszcze w czasach gruzińskiej królowej Tamar w okolicach XI wieku. W obu wodospadach można się kąpać. Pamiętajcie o zabraniu ręczników. Koło mostu dodatkowo jest możliwość skorzystania z raftingu. Trasa spływu to około 6-7 km. Majty zwykle mokre, ale wrażenia niezapomniane. Bardzo polecamy. 

Po tych doznaniach odwiedzimy jeszcze lokalną winnicę. Będzie możliwość degustacji wina i oczywiście poznania sposobu w jaki nasi gospodarze go wytwarzają. Wiedza ta jest przekazywana z ojca na syna od wielu pokoleń. Długo trzeba się uczyć, aby wytwarzane wino było naprawdę dobre.

Po drodze w trakcie dnia zatrzymamy się oczywiście na pyszny lokalny obiad. Najedzeni, wioząc ze sobą „strategiczne” zapasy wina wracamy na nocleg do Batumi.

Wieczorem czeka nas supra – czyli tradycyjna biesiada z toastami oraz nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 7

Tego dnia wybierzemy się na trekking w kierunku kanionu Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu. W kulminacyjnym momencie będziemy przemieszczać się nad przepaścią, nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która została wykorzystana przy tworzeniu tej metalowej konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości.

Następnie, po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury.  Następnym punktem programu jest Kanion Martvili. Ten eksplorować będziemy z perspektywy pontonu sunącego leniwie po gładkiej, wyjątkowo błękitnej tafli wody

Wieczorem czeka nas supra – czyli tradycyjna biesiada z toastami oraz nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 8

Śniadanie w hotelu. 

Ostatnie zakupy w miasteczku, wizyta na najpiękniejszym bazarze w Gruzji w celu zakupu przypraw, pamiątek, zapasu lokalnego sera i czurczcheli. Spacer do górującej na miastem katedry Bagrati. 

Ostatnium punktem programu będzie wizyta w Jaskini Prometeusza, której piękno i kolory zachwycają licznych odwiedzających. Jaskinie pokonamy spacerem wśród kolejnych sal udekorowanych stalaktytami i stalagmitami. 

Transfer na lotnisko 2 godziny przed planowany odlotem. Pożegnanie pełne łez. Do miłego zobaczenia!

Dodatkowe informacje

N

Cena obejmuje:

+noclegi 7 (w pokojach z prywatną łazienką, w ustalonej konfiguracji)

+wyżywienie (5 śniadań i 5 kolacji u lokalnych gospodarzy, dwie kolacje w Batumi we własnym zakresie)

+transport SAMOCHODAMI TERENOWYMI 4×4 w części górskiej

+lokalni kierowcy/przewodnik,

+bilety wstępu do atrakcji ujętych w programie,

+warsztaty kulinarne w wiosce etnograficznej

+SUPRA tradycyjna gruzińska z Tamadą i toastami

+degustacje w winnicy

+paliwo na całej trasie

M

Cena nie obejmuje

– Lotów (loty kupujecie we własnym zakresie. Można przyjechać wcześniej lub wyjechać później. Chętnie pomogę w organizacji przelotów. Do Kutaisi lata Wizzair bezpośrednio z 4 polskich miast),

– ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia),

– alkoholu (poza wymienionymi w programie degustacjami).

Noclegi, wyżywienie, transport, kierowca/przewodnik
Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych lub hotelach. Pokoje 2 osobowe lub 3 osobowe na życzenie w innej konfiguracji z prywatną łazienką. Zapisując się SOLO musisz mieć świadomość, że nie będziesz mieć pokoju jednoosobowego. Pary zawsze mają pokój prywatny, 2 osobowy. 

Cena zawiera 7 śniadań oraz 7 kolacji. Wśród kolacji znajdą się 2 SUPRY, czyli gruzińskie biesiady z toastami.  

7 dni pracy, wraz z wyżywieniem i noclegami gruzińskiego kierowcy, który w języku angielskim lub rosyjskim będzie pełnił funkcję lokalnego przewodnika. UWAGA – zgodnie z moim doświadczeniem to właśnie Gruzińscy kierowcy są kluczem do wspaniałych wspomnień z wyprawy. NIKT, żaden polski, wyszkolony w historii Gruzji przewodnik nie zastąpi naszych gruzińskich kierowców, którzy pracują z poczuciem gościnności i pasji do pokazywania swojej ojczyzny! 

Dla kogo jest ta wyprawa?
Dla wszystkich, którzy są gotowi na wschodnią rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Dla tych, którzy chcą zobaczyć Prawdziwą Gruzję z dala od turystycznego szlaku. Dla tych, którzy zamiast wchodzić do kolejnego obiektu sakralnego wolą zachwycić się dziką przyrodą – kanionami, stepami, dolinami i szczytami. 

Wreszcie dla tych, którym przyjemność sprawia podróżowanie samochodami 4×4, zamiast turystycznego busa. 

Co warto wiedzieć?

Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec DELIKATNEJ zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika. 
Atrakcje wymienione w dniu pierwszym i ostatnim mogą zostać zamienione ze względu na godzinę przylotu/odlotu. 

UWAGA: Właścicielka biura nie bierze udziału w wyprawie. Organizuje i nadzoruje z biura w Kutaisi. 

Zapytaj o ofertę

Jeśli zainteresowała Cię ta wyprawa, napisz do mnie i zarezerwuj termin.