Gruzja 4x4 ze Swanetią

Aktywny wypoczynek, bliskość z naturą, górskie szlaki

}

12 dni

Czas

od 6

Osób

Gruzja

Miejsce

}

1090€/os

Cena

Aktywny wypoczynek w Gruzji

Gruzja kojarzy Ci się z przygodą? I słusznie. Zapraszam do uczestnictwa w wyprawie w głąb kaukaskiego świata. Wyjazd będzie mieć charakter trekkingowo-offroadowy i skoncentrowany będzie na poznawaniu Gruzji od strony lokalnej, autentycznej i prawdziwej. Należy spodziewać się niespodziewanego. Wyjazd będzie realizowany samochodem terenowym z gruzińskim, doświadczonym kierowcą/przewodnikiem, który wprowadzi Was w majestatyczny świat prawdziwej Gruzji.
SAMOCHODY 4×4 z kierowcami przez 10 dni wyjazdu. Transport z i na lotniska realizowany minivanem.

TERMINY 2024:
8.08.2024 – 19.08.2024 (loty do Kutaisi) – OPEN – 16/16 miejsc
Twój termin! Dla zorganizowanej grupy znajomych możemy zrealizować ten program w dowolnym terminie.
>LINK DO ZAPISÓW pojawi się tutaj w dniu 14.10.2024

Plan wyprawy

Dzień 1

Odbiór z lotniska w Kutaisi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że lecąc do Gruzji zmieniamy czas nie tylko na +2h, ale również z europejskiego poczucia punktualności na Georgia Maybe Time. Zegarki zostawcie w domu. Liczyć będziemy tylko wschody i zachody słońca. Zobowiązujemy się jednak, że przynajmniej Wasz kierowca będzie zawsze na czas (lub postara się być). 

Tego dnia postawimy na aklimatyzację. W zależności od czas przylotu pojedziemy prosto na zwiedzanie okolicznych atrakcji (do Jaskini Prometeusza) lub w przypadku popołudniowego przylotu udamy się od razu na pierwsze spotkanie z gruzińską sztuką biesiadowania wybierając tradycyjną winnicę, gdzie gospodarz zniesie pierwszy, inauguracyjny toast za powodzenie naszej wyprawy. 

Nocleg w lokalnym domu gościnnym, z przemiłą gospodynią, która zadba o nasze dobre samopoczucie i komfort. 

Dzień 2

Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu wybierzemy się na trekking w kierunku kanionów Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu. W kulminacyjnym momencie będziemy przemieszczać się nad przepaścią, nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która została wykorzystana przy tworzeniu tej metalowej konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości. Następnie! Po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury.  Następnym punktem programu jest Kanion Martvili. Ten eksplorować będziemy z perspektywy pontonu sunącego leniwie po gładkiej, wyjątkowo błękitnej tafli wody. Nie zwalniamy tempa i jedziemy prosto do Mestii – stolicy wysokogórskiego regionu Swanetii. 

Dzień 3

Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Surowa architektura miasteczka potęguje wrażenie odcięcia od świata w górach. Tego poranka udamy się na pieszy trekking do lodowca Chaaladi (około 2 godziny marszu + przerwa na przekąskę). Lodowiec serwuje odwiedzającym niezapomniane doznania potęgi natury. Cisza przerywana jest donośnym trzaskiem osuwających się skał, glazów oraz lodowych odłamów. 

Następnie samochodem terenowym wjedziemy na imponującą wysokość 2850 m n.p.m. do Jezior Koruldi zakopanych wśród szczytów. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednoczesnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju.

Wieczorna kolacja w restauracji z muzyką na żywo oraz nocleg w lokalnym, swaneckim domu gościnnym.

Dzień 4

Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Dzień zaczniemy od odwiedzin w jednej ze słynnych Swaneckich Wież górujących nad miasteczkiem poznając fascynującą historię jej mieszkańców. Następnie udamy się na offroadową wycieczkę do Ushguli – najwyżej położonej wioski w regionie. Już sam przejazd dostarcza wielu emocji i niezapomnianych widoków, ale dotarcie do tej odosobnionej wioski u stóp Kaukazu jest unikalnym przeżyciem.

Na miejscu w zależności od kondycji grupy – trekking do lodowca lub luźny spacer wśród wąskich alejek wioski na pobliskie wzgórze sakralne. 
Kolacja i nocleg w Ushguli. 

 

Dzień 5

Śniadanie. Tego dnia pokonamy jedną z najpiękniejszych tras 4×4 w Gruzji z Ushguli do Lentekhi. Droga jest imponująca widokowo i zapewnia solidną dawkę adrenaliny. Przejazd offroadowy zajmie nam w zależności od pogody od 3 do 5 godzin z przerwą na piknik. 

Tego dnia zwiedzimy historyczne skalne miasto UPLISCIKHE, którego historia sięga epoki brązu. 
Kolacja wraz z degustacją wina dla strudzonych podrożnych. 

Nocleg w hotelu w stolicy lub w Mcchecie. 

Dzień 6

Śniadanie w hotelu. Opuszczamy cywilizację udając się wprost ku górskim przygodom pokonując słynną Gruzińską Drogę Wojenną. Aby uniknąć turystycznych tłumów udajemy się wprost do Doliny Truso – offroadowy szlak wiedzie do opuszczonej, spektakularnej doliny rzeki Terek. Miejsce słynie z opuszczonych ze względu na bolesną historię wiosek, wyjątkowych kolorów krajobrazu (zielone polany w kontraście do czerwono-żółtego trawertynu) oraz źródeł wód mineralnych (z których absolutnie nie można korzystać, ani nawet nocować w ich pobliżu! Uwaga dla osób planujących wyprawę na własną rękę). W Dolinie czeka na kilkukilometrowy trekking, zwiedzanie Twierdzy Zakagori oraz piknik. Gruziński ser, świeży chleb z pieca tone nigdzie nie smakuje tak wyśmienicie. Nie tracąc czasu wjeżdżamy na wysokość ponad 2000 m n.p.m. do monastyru Gergeti, z którego rozciąga się fantastyczny widok na leżącą u jego stóp wioskę oraz górujący w oddali szczyt uśpionego wulkanu Kazbek (5033 m n.p.m.).
Uwaga: w przypadku zachmurzenia ten punkt programy przeniesiemy na poranek następnego dnia (szansa na ujrzenie szczytu jest statystycznie najwyższa o poranku).
Nocleg i kolacja z lokalnych specjałów u zaprzyjaźnionej gospodyni. 

Dzień 7

Śniadanie w domu gościnnym. Następnie udamy się na kilkukilometrowy trekking w Dolinie Juta, którego celem będzie pięknie usytuowane jezioro pod Masywem Chakhvi. Dolina Juta jest określana jako najpiękniejsze miejsce w regionie, którego kolory w ciągu roku przechodzą od intensywnych zieleni wczesną wiosną i latem do pomarańczy późną jesienią. Przerwa lunchowa w schronisku Fifth Season. 
Zmęczeni mogą zostać w Kazbegi, a tych zaprawionych w bojach zapraszam na przyjemny lekki trekking do wodospadów Gveleti ukrytych wśród szczytów na granicy z Rosją. 

Kolacja i nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 8

Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Ostatnie spojrzenie na górujący nad miasteczkiem szczyt Kazbek. Opuszczamy wioskę zwiedzając najważniejsze atrakcje słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej – przełęcz krzyżową, punkt widokowy przy Monumencie Przyjaźni z najpiękniejszym widokiem na góry. 
Pozwolimy sobie też na chwilę przygody dołączając do grupy raftingowej na rzece Aragwi. Rafting odbywać się będzie pod okiem doświadczonych przewodników oraz z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa. Po tak emocjonujących doświadczeniach zrobi sobie zasłużoną przerwę na uzupełnienie kalorii. 

Opuszczamy okolicę drastycznie zmieniając otoczenie z górskich szczytów na pustynne stepy na granicy z Azerbejdżanem. Kolacja oraz nocleg w kultowym Oasis Club Udabno. Nocleg w drewnianych chatkach wśród stepów. .

Dzień 9

Leniwe śniadanie. Dopiero o poranku widać będzie pełnie magii miejsca, w którym jesteśmy. Obudzimy się wśród bezkresnych stepów na granicy z Azerbejdżanem.

Tego dnia stawiamy na bliskie spotkanie ze stepami na granicy z Azerbejdżanem. Będziemy uprawiać offroad w najlepszych tego słowa znaczeniu. Przemierzymy okolice w poszukiwaniu wulkanów błotnych,  jezior nad tęczowymi górami. Im dalej od szlaku tym lepiej. 

Zostajemy w Udabno na kolajną noc.

Dzień 10

Dzień poświęcimy fascynującej stolicy Gruzji, miastu kontrastów – Tbilisi. Czekają nas spacery wśród krętych uliczek starego miasta, wizyta u górującej nad miastem Matki Gruzji – pomnika witającej przyjaciół czarką wina i wrogów – mieczem. Tych drugich stolica miała w toku swojej historii wielu, a każdy z nich zostawił ślad w architekturze i atmosferze miasta tworząc wspaniałą mozaikę wielu kultur. Zwiedzanie miasta będzie miało charakter nieśpieszny, skoncentrowany na przyjemności, której kulminacją będzie wieczorna kolacja z pokazem tańców narodowych oraz muzyką na żywo. 
Po kolacji dla chętnych wyjątkowa atrakcja – wizyta w Gruzińskich Łaźniach Siarkowych zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Doświadczenie jest dokładnie opisane tutaj: CLICK 

Nocleg w hotelu w stolicy lub w Mcchecie.

 

 

Dzień 11

Śniadanie w hotelu. Ostatni dzień poświęcimy na całodzienną wizytę u gruzińskiego gospodarza regionu Imeretii. W małej wiosce pod Kutaisi przeżyjemy warsztaty kulinarne pod okiem lokalnej gospodyni. Nauczymy się przygotowywać tradycyjną suprę – ulepimy chinkali, zrobimy słynne chaczapuri, na ogniu z ogniska będziemy piec szaszłyki gruzińskie. Gospodarz opowie nam o procesie tworzenia wina oraz czaczy (lokalnego samogonu). Wieczorem zasiądziemy wspólnie przy stole na ostatnią, pożegnalną SUPRĘ, czyli biesiadę z toastami. Pod czujnym okiem tamady będziemy wznosić toasty do białego rana.
Nocleg w lokalnym domu gościnnym. 

Dzień 12

Śniadanie w hotelu. 

Ostatnie zakupy w miasteczku, wizyta na najpiękniejszym bazarze w Gruzji w celu zakupu przypraw, pamiątek, zapasu lokalnego sera i czurczcheli. 

Przejazd na lotnisku 2 godziny przed planowanym lotem. 

Pożegnanie pełne łez. Do miłego zobaczenia. 

Dodatkowe informacje

N

Cena obejmuje

+noclegi 11 (w pokojach z prywatną łazienką, w ustalonej konfiguracji)

+wyżywienie (11 śniadań i 7 kolacji u lokalnych gospodarzy oraz w Tbilisi)

+transport SAMOCHODAMI TERENOWYMI 4×4. Auta typu Toyota Land Cruiser i Toyota Sequoia lub Mitsubishi Delica

+lokalni kierowcy
+polskojęzyczna przewodniczka-pasjonat,

+bilety wstępu do atrakcji ujętych w programie,

+warsztaty kulinarne pod okiem lokalnych gospodyń 

+SUPRA tradycyjna gruzińska z Tamadą i toastami

+degustacje w winnicy

+paliwo na całej trasie

M

Cena nie obejmuje

– Lotów (loty kupujecie we własnym zakresie. Można przyjechać wcześniej lub wyjechać później. Chętnie pomogę w organizacji przelotów. Do Kutaisi lata Wizzair bezpośrednio z 4 polskich miast),

– ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia),

– alkoholu (poza wymienionymi w programie degustacjami).

3 kolacji w Oasis Club Udabno (2), W Mchecie

RAFTING na rzece Aragvi, płatne od 50 do 100 gel od osoby.

Noclegi, wyżywienie, transport, kierowca/przewodnik

Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych lub hotelach. Pokoje 2 osobowe lub 3 osobowe na życzenie w innej konfiguracji z prywatną łazienką. Zapisując się SOLO musisz mieć świadomość, że nie będziesz mieć pokoju jednoosobowego. Pary zawsze mają pokój prywatny, 2 osobowy. 

Cena zawiera 11 śniadań oraz 8 kolacji (w domach gościnnych i w restauracji w Tbilisi). Wśród kolacji znajdą się 2 SUPRY, czyli gruzińskie biesiady z toastami. 

Transport realizowany będzie tylko i wyłącznie samochodami terenowymi 4×4. Samochody są przewidziane dla kierowcy + 6 pasażerów. Samochody na których pracujemy to Toyoty Sequoia, Toyoty Land Cruiser, Lexus Gx, oraz Mitsubishi Delica. 

12 dni pracy gruzińskich kierowców, gruzińskiego polskojęzycznego przewodnika-pasjonata. 

Dla kogo jest ta wyprawa?

Dla wszystkich, którzy są gotowi na wschodnią rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Dla tych, którzy chcą zobaczyć Prawdziwą Gruzję z dala od turystycznego szlaku. Dla tych, którzy zamiast wchodzić do kolejnego obiektu sakralnego wolą zachwycić się dziką przyrodą – kanionami, stepami, dolinami i szczytami. 
Wreszcie dla tych, którym przyjemność sprawia podróżowanie samochodami 4×4, zamiast turystycznego busa. 

Must know

Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec DELIKATNEJ zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika. 
Atrakcje wymienione w dniu pierwszym i ostatnim mogą zostać zamienione ze względu na godzinę przylotu/odlotu. 

UWAGA: Właścicielka biura nie bierze udziału w wyprawie. Organizuje i nadzoruje z biura w Kutaisi. 

Od przewodnika

Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętamy. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Dziki wschód, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść o 2 kroki z udeptanego szlaku i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.

Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi

Zapytaj o ofertę

Jeśli zainteresowała Cię ta wyprawa, napisz do mnie i zarezerwuj termin.