SKALNE MIASTO I PIERWSZA STOLICA

Tbilisi – Mccheta – Jvari – Gori – Upliscikhe

}

1 dzień

Czas

od 4

Osób

Gruzja

Miejsce

}

od 100€

Cena

Skalne Miasto i pierwsza stolica

Mccheta – pierwsza stolica zjednoczonej Gruzji to miejsce spoczynku władców oraz najwyższych rangą duchownych. Historia tego miejsca jest zarazem opowieścią o początkach chrześcijaństwa na tych terenach oraz działalności Św. Nino. Nad miastem góruje jedyny w swoim rodzaju Monastyr Jvari. Skalne miasto Upliscikhe to miejsce starożytnego kultu i kompleksu miejskiego, którego początki sięgają epoki neolitu.

Plan wyprawy

Dzień 1

Dzisiejszą wyprawę zaczniemy 16 km od Tbilisi – zwiedzając pierwszą stolicę zjednoczonej Gruzji oraz kolebkę gruzińskiego kościoła prawosławnego – Mcchetę. Urokliwe miasteczko znajduje się tuż przy ujściu rzeki Aragwi do Kury. Centralnym punktem miasteczka jest sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. – miejsce koronacji oraz wiecznego spoczynku władców gruzińskich.

Następnie udamy się do górującego nad Mcchetą monastyru Jvari (VI w.), który słynie jako wzór architektury sakralnej w regionie i jest związany z kultem Św. Nino.

Kolejnym punktem wycieczki będzie skalne miasto Upliscikhe zbudowane na lewym brzegu rzeki Kury. Powstanie osady datuje się na V w. p.n.e., a zabudowania stanowią unikalną mieszankę stylów pogańskiego i chrześcijańskiego. Spacer przez wszystkie trzy części kompleksu powinien zająć około 2 godzin.

Kilkanaście kilometrów od skalnego miasta znajduje się Gori – miasto znane gównie jako miejsce urodzenia niechlubnego bohatera historii współczesnej – Józefa Stalina, czy tez po gruzińsku Iosifa Wissarionowicza Dżugashvili. W centrum miasta znajduje się muzeum poświęcone jego osobie z licznymi pamiątkami, w tym także domem, w którym przyszedł na świat w 1883 roku. Nad miastem góruje historyczna twierdza, która jest dostępna dla zwiedzających i z której rozpościera się piękny widok na okolicę.

Dodatkowe informacje

N

Cena obejmuje

Prywatny samochód z gruzińskim kierowcą oraz paliwa na podanej trasie.

M

Cena nie obejmuje

CENNIK

1-4 osób: 100 euro

5-7 osób: 130 euro

od 8 osób: wycena indywidualna

Podana cena jest za całą grupę, NIE ZA OSOBĘ.

Uwaga: Istnieje możliwość zamienienia punktu początkowego lub
końcowego na Kutaisi za dopłatą 20 euro.

Zniżki

Przy zamówieniu 3 wycieczek jednodniowych – 15% zniżki!

Zapytaj o ofertę

Jeśli zainteresowała Cię ta wyprawa, napisz do mnie i zarezerwuj termin.