Plan wyprawy
Dzień 1
Odbiór z lotniska w Kutaisi zgodnie z rozkładem lotów uczestników:
Poznań: 14:30
Katowice: 22:30
Warszawa 1:40 (następnego dnia)
W tym miejscu warto zaznaczyć, że lecąc do Gruzji zmieniamy czas nie tylko na +2h, ale również z europejskiego poczucia punktualności na Georgia Maybe Time. Zegarki zostawcie w domu. Liczyć będziemy tylko wschody i zachody słońca. Zobowiązujemy się jednak, że przynajmniej Wasz kierowca będzie zawsze na czas (lub postara się być).
Tego dnia postawimy na aklimatyzację. W zależności od czas przylotu pojedziemy prosto na zwiedzanie okolicznych atrakcji (do Jaskini Prometeusza) lub w przypadku popołudniowego przylotu udamy się od razu na pierwsze spotkanie z gruzińską sztuką biesiadowania wybierając tradycyjną winnicę, gdzie gospodarz zniesie pierwszy, inauguracyjny toast za powodzenie naszej wyprawy.
Nocleg w lokalnym domu gościnnym, z przemiłą gospodynią, która zadba o nasze dobre samopoczucie i komfort.
Dzień 2
Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu wybierzemy się na trekking w kierunku kanionów Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu. W kulminacyjnym momencie będziemy przemieszczać się nad przepaścią, nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która została wykorzystana przy tworzeniu tej metalowej konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości. Następnie! Po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury. Następnym punktem programu jest Kanion Martvili. Ten eksplorować na dziko, kąpiąc się w idealnie krystalicznej, błękitnej wodzie z dala od turystycznych tłumów. Nie zwalniamy tempa i jedziemy prosto do Mestii – stolicy wysokogórskiego regionu Swanetii.
Zakwaterowanie i kolacja w lokalnym domy gościnnym.
Dzień 3
Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Surowa architektura miasteczka potęguje wrażenie odcięcia od świata w górach. Tego poranka udamy się na pieszy trekking do lodowca Chaaladi (około 2 godziny marszu + przerwa na przekąskę). Lodowiec serwuje odwiedzającym niezapomniane doznania potęgi natury. Cisza przerywana jest donośnym trzaskiem osuwających się skał, glazów oraz lodowych odłamów.
Następnie samochodem terenowym wjedziemy na imponującą wysokość 2850 m n.p.m. do Jezior Koruldi zakopanych wśród szczytów. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednoczesnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednoczesnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju. Kompleks Jezior jest zakopany wśród szczytów, które można eksplorować mają dobrą kondycje. Krajobraz urozmaicają obecne tam konie oraz widok na linię chmur, która znajduje się poniżej nas.
Wieczorna kolacja w restauracji z muzyką na żywo oraz nocleg w lokalnym, swaneckim domu gościnnym.
Dzień 4
Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Dzień zaczniemy od odwiedzin w jednej ze słynnych Swaneckich Wież górujących nad miasteczkiem poznając fascynującą historię jej mieszkańców. Następnie udamy się na offroadową wycieczkę.
Naszym celem jest USHGULI – najwyżej położona, całorocznie zamieszkana wioska w Europie. Poza wspaniałymi widokami urozmaiconymi niepokojącymi wieżami rodowymi – obronnymi Ushguli kryje w sobie wiele tajemnic oraz mistyzycm stanowiący mieszankę pogaństwa oraz kultury ortodoksyjnych chrześcijan. Pod znakiem krzyża składa się tu ofiary z białych byków, ale my oczywiście ominiemy barbarzyńskie zwyczaje.
W Ushguli będziemy eksplorować wąskie uliczki, udamy się na wzgórze z widokiem na Wielki Kaukaz oraz spróbujemy lokalnej odmiany chaczapuri z rąk gospodyń.
Na miejscu w zależności od kondycji grupy – trekking do lodowca lub luźny spacer wśród wąskich alejek wioski na pobliskie wzgórze sakralne.
Kolacja i nocleg w Ushguli.
Dzień 5
Śniadanie. Tego dnia pokonamy jedną z najwspanialszych przepraw 4×4 w Gruzji, a także na świecie. Pokonamy słynną przełęcz Zagari, która wznosi się na poziomie prawie 3000 m n.p.m. oddzielając niziny od mistycznego Wielkiego Kaukazu Droga jest imponująca widokowo i zapewnia solidną dawkę adrenaliny. Przejazd offroadowy zajmie nam w zależności od pogody od 3 do 5 godzin z przerwą na piknik wśród szczytów. Pobyt w tym miejscu jest niezapomniany ze względu na bliskość szczytów - 5tysięczników oraz intensywną zieleń okalającą trasę przez polany.
Tego dnia zwiedzimy jeszcze historyczne skalne miasto UPLISCIKHE, którego historia sięga epoki brązu.
Kolacja wraz z degustacją wina dla strudzonych podróżnych.
Nocleg w hotelu w okolicy. Kolacja na miejscu.
Dzień 6
Śniadanie w hotelu. Opuszczamy cywilizację udając się wprost ku górskim przygodom pokonując słynną Gruzińską Drogę Wojenną. Aby uniknąć turystycznych tłumów udajemy się wprost do Doliny Truso – offroadowy szlak wiedzie do opuszczonej, spektakularnej doliny rzeki Terek. Miejsce słynie z opuszczonych ze względu na bolesną historię wiosek, wyjątkowych kolorów krajobrazu (zielone polany w kontraście do czerwono-żółtego trawertynu) oraz źródeł wód mineralnych (z których absolutnie nie można korzystać, ani nawet nocować w ich pobliżu! Uwaga dla osób planujących wyprawę na własną rękę). W Dolinie czeka na kilkukilometrowy trekking, zwiedzanie Twierdzy Zakagori oraz piknik. Gruziński ser, świeży chleb z pieca tone nigdzie nie smakuje tak wyśmienicie. Nie tracąc czasu wjeżdżamy na wysokość ponad 2000 m n.p.m. do monastyru Gergeti, z którego rozciąga się fantastyczny widok na leżącą u jego stóp wioskę oraz górujący w oddali szczyt uśpionego wulkanu Kazbek (5033 m n.p.m.).
Uwaga: w przypadku zachmurzenia ten punkt programy przeniesiemy na poranek następnego dnia (szansa na ujrzenie szczytu jest statystycznie najwyższa o poranku).
Nocleg i kolacja z lokalnych specjałów u zaprzyjaźnionej gospodyni.
Dzień 7
Śniadanie w domu gościnnym. Następnie udamy się na kilkukilometrowy trekking w Dolinie Juta, którego celem będzie pięknie usytuowane jezioro pod Masywem Chakhvi. Dolina Juta jest określana jako najpiękniejsze miejsce w regionie, którego kolory w ciągu roku przechodzą od intensywnych zieleni wczesną wiosną i latem do pomarańczy późną jesienią. Przerwa lunchowa w schronisku Fifth Season.
Zmęczeni mogą zostać w Kazbegi, a tych zaprawionych w bojach zapraszam na przyjemny lekki trekking do wodospadów Gveleti ukrytych wśród szczytów na granicy z Rosją.
Kolacja i nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 8
Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Ostatnie spojrzenie na górujący nad miasteczkiem szczyt Kazbek. Opuszczamy wioskę zwiedzając najważniejsze atrakcje słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej – przełęcz krzyżową, punkt widokowy przy Monumencie Przyjaźni z najpiękniejszym widokiem na góry.
Pozwolimy sobie też na chwilę przygody dołączając do grupy raftingowej na rzece Aragwi. Rafting odbywać się będzie pod okiem doświadczonych przewodników oraz z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa. Po tak emocjonujących doświadczeniach zrobi sobie zasłużoną przerwę na uzupełnienie kalorii.
Opuszczamy okolicę drastycznie zmieniając otoczenie z górskich szczytów na pustynne stepy na granicy z Azerbejdżanem. Kolacja oraz nocleg w kultowym Oasis Club Udabno. Offroad wśród stepów na granicy z Azerbejdżanem połączymy ze zwiedzaniem ukrytych wśród wzgórz monastyrów oraz znajdziemy słynne Kolorowe Góry.
Nocleg w drewnianych chatkach wśród stepów.
Dzień 9
Leniwe śniadanie. Dopiero o poranku widać będzie pełnie magii miejsca, w którym jesteśmy. Obudzimy się wśród bezkresnych stepów na granicy z Azerbejdżanem.
Tego dnia stawiamy na bliskie spotkanie ze stepami na granicy z Azerbejdżanem. Będziemy uprawiać offroad w najlepszych tego słowa znaczeniu. Przemierzymy okolice w poszukiwaniu wulkanów błotnych, jezior nad tęczowymi górami. Im dalej od szlaku tym lepiej. Cala stepowa okolica usiana jest ukrytymi w skałach i porzuconymi monastyrami. Wiele z nich skrywa freski sprzed tysiąca lat.
Ukryty szlak offroadowy zaprowadzi nas aż do miasta wina i miłości Sighnagi, który zwiedzimy w promieniach zachodzącego słońca i z kieliszkiem wina w ręku.
Zostajemy w Udabno na kolajną noc.
Dzień 10
Dzień poświęcimy fascynującej stolicy Gruzji, miastu kontrastów – Tbilisi. Czekają nas spacery wśród krętych uliczek starego miasta, wizyta u górującej nad miastem Matki Gruzji – pomnika witającej przyjaciół czarką wina i wrogów – mieczem. Tych drugich stolica miała w toku swojej historii wielu, a każdy z nich zostawił ślad w architekturze i atmosferze miasta tworząc wspaniałą mozaikę wielu kultur. Zwiedzanie miasta będzie miało charakter nieśpieszny, skoncentrowany na przyjemności, której kulminacją będzie wieczorna kolacja z pokazem tańców narodowych oraz muzyką na żywo.
Po kolacji dla chętnych wyjątkowa atrakcja – wizyta w Gruzińskich Łaźniach Siarkowych zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Doświadczenie jest dokładnie opisane tutaj: CLICK
Nocleg w hotelu w stolicy lub w Mcchecie.
Dzień 11
Śniadanie w hotelu. Przejazd do winnicy w regionie Imereti, czyli nieuchronnie zbliżamy się do lotniska.
Ostatni dzień poświęcimy na całodzienną wizytę u gruzińskiego gospodarza. W małej wiosce pod Kutaisi przeżyjemy warsztaty kulinarne pod okiem lokalnej gospodyni. Nauczymy się przygotowywać tradycyjną suprę – ulepimy chinkali, zrobimy słynne chaczapuri, na ogniu z ogniska będziemy piec szaszłyki gruzińskie. Gospodarz opowie nam o procesie tworzenia wina oraz czaczy (lokalnego samogonu).
Wieczorem zasiądziemy wspólnie przy stole na ostatnią, pożegnalną SUPRĘ, czyli biesiadę z toastami. Pod czujnym okiem tamady będziemy wznosić toasty do białego rana oraz rozkoszować się domową kuchnią gruzińską, pod którą uginać się będzie stół.
Nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 12
Śniadanie w hotelu.
Uczestnicy lecący do Poznania mają wczesny transfer o 5:00
Ostatnie zakupy w miasteczku, wizyta na najpiękniejszym bazarze w Gruzji w celu zakupu przypraw, pamiątek, zapasu lokalnego sera i czurczcheli.
Zwiedzanie Jaskini Prometeusza oraz czas wolny na obiad.
Przejazd na lotnisko 2 godziny przed planowanym lotem dla uczestników lecących do Warszawy oraz Katowic.
Pożegnanie pełne łez. Do miłego zobaczenia.
Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych lub hotelach. Pokoje 2 osobowe lub 3 osobowe na życzenie w innej konfiguracji z prywatną łazienką. Zapisując się SOLO musisz mieć świadomość, że nie będziesz mieć pokoju jednoosobowego. Pary zawsze mają pokój prywatny, 2 osobowy.
Cena zawiera 11 śniadań oraz 8 kolacji (w domach gościnnych i w restauracji w Tbilisi). Wśród kolacji znajdą się 2 SUPRY, czyli gruzińskie biesiady z toastami.
Transport realizowany będzie tylko i wyłącznie samochodami terenowymi 4×4. Samochody są przewidziane dla kierowcy + 6 pasażerów. Samochody na których pracujemy to Toyoty Sequoia, Toyoty Land Cruiser, Lexus Gx, oraz Mitsubishi Delica.
12 dni pracy gruzińskich kierowców, gruzińskiego polskojęzycznego przewodnika-pasjonata.
Dla wszystkich, którzy są gotowi na wschodnią rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Dla tych, którzy chcą zobaczyć Prawdziwą Gruzję z dala od turystycznego szlaku. Dla tych, którzy zamiast wchodzić do kolejnego obiektu sakralnego wolą zachwycić się dziką przyrodą – kanionami, stepami, dolinami i szczytami.
Wreszcie dla tych, którym przyjemność sprawia podróżowanie samochodami 4×4, zamiast turystycznego busa.
Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec DELIKATNEJ zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika.
Atrakcje wymienione w dniu pierwszym i ostatnim mogą zostać zamienione ze względu na godzinę przylotu/odlotu.
UWAGA: Właścicielka biura nie bierze udziału w wyprawie. Organizuje i nadzoruje z biura w Kutaisi.
Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętamy. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Dziki wschód, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść o 2 kroki z udeptanego szlaku i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.
Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi