Gruzja w Pigułce – intensywna objazdówka

JEDYNA W SWOIM RODZAJU WYCIECZKA OBJAZDOWA DLA MIŁOŚNIKÓW PRZYGÓD

Informacje

Zapraszamy do uczestnictwa w jedynej w swoim rodzaju wyprawie GRUZJA W PIGUŁCE. Jest to intensywna objazdówka w dobrym stylu dla poszukiwaczy przygód i osób, które kochają wykorzystać każdy dzień wyjazdu NA MAXA. Podczas 8 dniowej wyprawy zobaczymy wszystkie najważniejsze atrakcje Gruzji jednocześnie rozkoszując się lokalnością, krajobrazami i przepyszną kuchnią! Zapraszamy wszystkich! Gruzja na Was czeka!

Czas

8 dni

Ilość osób

6-16 osób

Cena

€690 / osoba

Miejsce

Gruzja

Gruzja w Pigułce – intensywna objazdówka

Wyprawa w skrócie

Terminy

TERMINY 2024:
26.03.2024 – 2.04.2024 – 15 miejsc
6.06.2024 – 13.06.2024 – 15 miejsc

Program można kupić od kwietnia do listopada dla grupy minimum 5 osób.

Cena obejmuje

Polskojęzyczny przewodnik, Bilety wstępu do atrakcji ujętych w programie, Noclegi w lokalnych domach gościnnych, 7 śniadań, Transport busem z klimatyzacją, Degustacje w winnicy, Suprę, czyli gruzińską kolację z toastami i winem

Cena nie obejmuje

Lotów, Ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia, które obejmować będzie konie, a także wypadki pod wpływem alkoholu), Wydatków osobistych, Kolacji (restauracje są tańsze niż w Polsce)

Plan wyprawy

Dzień 1

12:00 ODBIÓR Z LOTNISKA W KUTAISI. ODBIÓR BAGAŻU ORAZ ZAKUP KART TELEFONICZNYCH ZAJMĄ NAM OKOŁO 1 GODZINY. W tym miejscu warto zaznaczyć, że lecąc do Gruzji zmieniamy czas nie tylko na +2h, ale również z europejskiego poczucia punktualności na Georgia Maybe Time. Zegarki zostawcie w domu. Liczyć będziemy tylko wschody i zachody słońca. Zobowiązuje się jednak, że przynajmniej przewodnik będzie (postara się być) zawsze na czas.

Tego dnia postawimy na aklimatyzację. Prosto z lotniska pojedziemy do Jaskini Prometeusza, której piękno i kolory zachwycają licznych odwiedzających. Jaskinie pokonamy spacerem wśród kolejnych sal udekorowanych stalaktytami i stalagmitami. 

Następnie udamy się na gruzińską suprę, czyli tradycyjną biesiadę z toastami i wyborną, lokalną kuchnią. Nasz gruziński gospodarz wtajemniczy nas w przekazywaną z pokolenia na pokolenie metodę produkcji wina w glinianych amforach zakopanych w ziemi. Ten wieczór zostanie (nie)zapomniany. 

Nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 2

8:30 rano śniadanie . Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu wybierzemy się na trekking w kierunku kanionów Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu.
W kulminacyjnym momencie będziemy przemierzać nad przepaścią, która liczy sobie nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która składa się z metalowych konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości.
Następnie! Po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury.  Po chwili odpoczynku przemieścimy się w stronę Kanionu Martwili. Ten eksplorować będziemy na dziko. Z dala od turystycznych tłumów. 

Następnie udamy się na obiadokolację, którą będzie degustacja w rodzinnej winnicy. Najlepsze dania regionalnej kuchni serwować będzie rodzina Omiadze znana w okolicy z wyśmienitego wina! (koszt kolacji z degustacją to 50 gel, czyli około 75 pln, w cenie 6 dań, degustacja wina i czaczy)

Nocleg w lokalnym domu gościnnym w Kutaisi

Dzień 3

8:00 Śniadanie w domu gościnnym.

Pierwszym punktem wycieczki będzie skalne miasto Upliscikhe zbudowane na lewym brzegu rzeki Kury. Powstanie osady datuje się na V w. p.n.e., a zabudowania stanowią unikalną mieszankę stylów pogańskiego i chrześcijańskiego. Spacer przez wszystkie trzy części kompleksu powinien zająć około 2 godzin.

Po zwiedzaniu skalnego miasta udamy się do miasta Gori, które łączone jest z postacią krwawego dyktatora z okresu ZSRR, ale w rzeczywistości może pochwalić się fascynującą historią oraz pięknymi, krętymi uliczkami w stylu gruzińskim. 

Kolejnym przystankiem będzie pierwsza stolica Gruzji – Mccheta oraz górujący nad nią monastyr Jvari. Z monastyru rozciąga się fascynujący widok na łączące się nurty rzek Kury(Mtkvari) oraz Aragi. Z odpowiedniej wysokości dokładnie widać miejsce, w którym kolory rzek stykają się ze sobą tworząc wyjątkowy widok. 

Kolacja w restauracji oraz nocleg w lokalnym domu gościnnym. 

Dzień 4

Śniadanie w Mcchetcie oraz transfer do stolicy (15 km). Zaczniemy od spaceru wśród krętych uliczek starego miasta. Następnie udamy się na zwiedzanie miasta w sposób nieśpieszny, przyjemny, skoncentrowany na poznaniu prawdy o tym mieście, bez odhaczania kolejnych kościołów z listy MUST SEE. W programie zwiedzanie nie zabraknie Mostu Pokoju, Twierdzy Narikala z pomnikiem Matki Gruzji oraz licznych winiarni. 
Kolacja będzie nie tylko festiwalem smaków, ale również artystycznym pokazem gruzińskich tańców narodowych przy muzyce na żywo. Coś dla ciała, coś dla ducha!
Następnie wybieramy się do łaźni, gdzie wraz z miejscowymi kobietami w absolutnie każdym wieku, zjednoczymy się w prawdziwie kobiecym kręgu, korzystając z dobroczynnych właściwości tradycyjnej bani oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym – celebrować będziemy kolejne bliskie doświadczenie gruzińskiej kultury (uwaga, kolejność atrakcji może zostać zmieniona przez przewdonika).

Nocleg w lokalnym domu gościnnym świata.

Dzień 5

Śniadanie w hotelu. Aby uniknąć turystycznych tłumów jedziemy prosto do Stepancmindy (dawnego Kazbegi). Nie tracąc czasu wjeżdżamy na wysokość ponad 2000 m n.p.m. do monastyru Gergeti, z którego rozciąga się fantastyczny widok na leżącą u jego stóp wioskę oraz górujący w oddali szczyt uśpionego wulkanu Kazbek (5033 m n.p.m.). Przerwa kawowa na tarasie Rooms Hotel, który cieszy się przestronnym tarasem z najpiękniejszym widokiem w okolicy.

Po chwili odpoczynku udamy się na południe w kierunku Przełęczy Krzyżowej – najwyższego punktu na trasie (2300 m n.p.m.). Tuż za przełęczą można podziwiać monument przyjaźni gruzińsko- rosyjskiej z IXX wieku, z którego rozciąga się majestatyczny widok na okoliczne wzgórza warty uwiecznienia na fotografiach.
Ostatnim punktem programy będzie Twierdza Ananuri oraz punkt widokowy przy zbiorniku Zhinvali o lazurowo błękitnej wodzie.

Kolacja na trasie oraz nocleg w domu gościnnym. 

Dzień 6

Śniadanie o 8:00. 
Jemy śniadanie i zmierzamy ku kolejnej przygodzie! Dzień szósty, dniem poświęconym kulturze Kachetii, czyli słynnego regionu winnego. Odwiedzamy bazar na którym można wyposażyć się w obowiązkowe suweniry i poczuć lokalne obyczaje. Targ pachnie przyprawami, domowym koniakiem, a brzmi jak ul pełen pszczół. Kupując lokalne specjały pod okiem przewodnika spróbujemy swoich sił w targowaniu się. Tego dnia będziemy degustować wina w winnicy, gdzie produkcja odbywa się naturalną metodą. Zobaczymy miasto miłości Sighnagi spacerując po murach obronnych nad Doliną Alazani. Jeśli będziemy mieć szczęście uda nam się też kupić gruziński dywan. 
Następnie odwiedzimy stepy na granicy z Azerbejdżanem, gdzie ukryty jest kompleks monastyrów Davit Gareji. 
Zachód słońca będziemy podziwiać w kultowym Oasis Club, czyli oazie wśród bezkresnych, kolorowych stepów. Kolacja we własnym zakresie w Udabno.
Powrót na nocleg do Mcchety. 

Dzień 7

Śniadanie w hotelu.

Naszym pierwszym przystankiem jest miejscowość uzdrowiskowa Borjomi, która szczególną popularnością cieszyła się w okresie Związku Sowieckiego. To tutaj ma swoje źródło woda mineralna o tej samej nazwie, której spóbujemy prosto z ujęcia. Zwiedzimy również Park Zdrojowy. 

Kilkadziesiąt kilometrów dalej czeka na nas Twierdza Rabati. Średniowieczny zamek zwiedzamy razem z przewodnikiem anglojęzycznym. Twierdza jest przepięknie odrestaurowana, ale w jej architekturze sprawne oko może dojrzeć wpływy kultury arabskiej oraz tureckiej.  Lunch w lokalnej restauracji. 

Najważniejszą atrakcje zostawiliśmy na koniec. Wśród stepowego krajobrazu  ukryte jest skalne miasto Vardzia – imponujący kompleks wykuty w skale świadczący o sile i rzemiośle gruzińskiego narodu z przełomy XII i XIII wieku, czyli z okresu rządów słynnej Królowej Tamar. Kompleks zwiedzamy pieszo pokonując kolejne piętra i jaskinie pod okiem lokalnego przewodnika. Dzisiejsza forma tej atrakcji jest wynikiem trzęsienia ziemi oraz licznych najazdów. Wśród ruin wciąż widać potęgę Złotego Wieku Gruzji – miasto jest podzielona na kilkaset komnat, z których część wciąż udekorowana jest bezcennymi freskami. 

Kolacja i nocleg w Akhacikhe lub Borjomi. 

Dzień 8

Wczesne śniadanie oraz równie  wczesny wyjazd z hotelu na lotnisko w Kutaisi. 
Pożegnanie pełne łez.

Wszystkie wymienione w programie noclegi (7 noclegów) będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych o dobrym standardzie. 

Cena zawiera 6 śniadań oraz 1 obiadokolacje w formie supry. Kolacje – wychodzimy wspólnie do restauracji i każdy zamawia to na co ma ochotę. Przewodnik pomaga wybrać potrawy i sugeruje restauracje. 

Transport realizowany będzie komfortowymi samochodami z klimatyzacją. O Wasz komfort będzie dbać lokalny kierowca-przewodnik. Będzie służyć Wam pomocą oraz zapozna Was z lokalnymi zwyczajami.

Podczas Waszych wakacji czuwam nad przebiegiem wyjazdu, ale nie biorę udziału w wyjeździe. O Wasz czas zadba lokalny kierowca z długoletnim doświadczeniem w pracy z Polakami.

Loty kupujecie we własnym zakresie. Chętnie pomogę w organizacji przelotów. Do Kutaisi lata WIZZAIR z 6 polskich miast (Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Gdańsk). Lot trwa 3,5 godziny.

Dla wszystkich, którzy są gotowi na poznanie prawdziwej Gruzji: jej historii, kultury, mieszkańców. Dla ciekawych świata, rządnych przygód i głodnych nowych doznań kulinarnych.

Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec niewielkim zmianom w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec KOLEJNOŚĆ punktów na naszym szlaku. Ostatnie słowo należy do przewdonika

Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętamy. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Dziki wschód, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść o 2 kroki z udeptanego szlaku i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.

Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).