PROGRAM 5 DNIOWY

Kutaisi - Jaskinia Prometeusza - Kanion Okatse - Kanion Martvili - Akademia Gelati - Bazar - Supra - Batumi - Skalne miasto Vardzia - Kutaisi

Informacje

Nasz 5 dniowy program to idealny plan do osób, które chcą w krótkim czasie zobaczyć większość najważniejszych atrakcji Gruzji. Uczestników odbieramy z lotniska, zapewniamy atrakcje, noclegi, wyżywienie oraz przewodnika. Zapraszamy!

W cenie:
4 noclegi w pokojach 2 osobowych z prywatną łazienką i śniadaniami
4 kolacje w tym jedna dwie supry gruzińskie z winem i czaczą
4 wycieczki jednodniowe z Kutaisi z biletami do atrakcji ujętych w programie
prywatny transport samochodem z klimatyzacją oraz kierowcą/przewodnikiem
1 warsztaty kulinarne

Czas

5 DNI

Ilość osób

max 20 osób

Cena

od 1490 gel

Miejsce

Gruzja

PROGRAM 5 DNIOWY

Wyprawa w skrócie

Terminy

CITY BREAK KUTAISI + BATUMI obejmuje w swoim programie MOC wrażeń, atrakcji, pyszną gruzińską kuchnie (wszystkie kolacje wliczone w cene), warsztaty kulinarne, polskojęzycznego przewodnika. Wypad pasuje do lotów Wizzair do Kutaisi.

Cena obejmuje

Paliwo na podanej trasie, Noclegi, Polskojęzyczny przewodnik, Bilety wstępu do atrakcji ujętych w programie, Degustacja w winnicy, SUPRA, czyli biesiada, Degustacja wina i czaczy, Miły czas na gruzińskiej wsi, Wizyta na bazarze, Degustacja wina, Niegazowana woda do picia, Kolacja w winnicy, noclegi (4), Transport komfortowym busem, warsztaty kulinarne, śniadania (4), kolacja (4)

Cena nie obejmuje

Lotów, Ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia, które obejmować będzie konie, a także wypadki pod wpływem alkoholu), Wydatków osobistych, Alkoholu poza degustacjami, Posiłków poza wymienionymi

Plan wyprawy

Dzień 1

12:00 spotkanie na lotnisku Kopitnari w Kutaisi.  Czas spotkania dostosujemy do rozkładu Państwa lotów. Odbiór bagaży oraz procedury na lotnisko powinny zająć około 30 minut. 

Tego dnia postawimy na aklimatyzację. Prosto z lotniska pojedziemy do Jaskini Prometeusza, której piękno i kolory zachwycają licznych odwiedzających. Jaskinie pokonamy spacerem wśród kolejnych sal udekorowanych stalaktytami i stalagmitami. 

Następnie udamy się na gruzińską suprę, czyli tradycyjną biesiadę z toastami i wyborną, lokalną kuchnią. Nasz gruziński gospodarz wtajemniczy nas w przekazywaną z pokolenia na pokolenie metodę produkcji wina w glinianych amforach zakopanych w ziemi. Ten wieczór zostanie (nie)zapomniany. Odbędą się również warsztaty kulinarne - pod okiem lokalnych gospodyń ulepimy gruzińskie pierożki chinkali. 

Nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 2

10:00 Śniadanie w lokalnym domu gościnnym.

Dzień zaczniemy od wizyty na jednym z najpiękniejszych bazarów w Gruzji. Zielony Bazar w Kutaisi tętni życiem, kolorami oraz zapachem przypraw. To tutaj można podejrzeć życie mieszkańców spieszących między egzotycznymi straganami w poszukiwaniu lokalnych serów, świeżego chleba szoti oraz soczystych owoców i warzyw. Na bazarze zakupimy wspólnie produkty, które przydadzą nam się przy kolejnych atrakcjach! 

Następnym przystankiem jest Kanion Okatse, którego zwiedzanie to prawie 2 km emocjonujący spacer kładką ułożoną bezpośrednio PONAD kanionem. W kulminacyjnym momencie będziemy przemierzać nad przepaścią, która liczy sobie nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która składa się z metalowych konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości.  Adrenalina gwarantowana. Dojście do Kanionu to w sumie 5 km pieszo, ale osoby o słabej kondycji fizycznej mogą wykupić transport 4×4 bezpośrednio do wejścia.

Przerwa obiadowa w postaci pikniku. 

KANION MARTVILI eksplorować będziemy z perspektywy pontonów wolno sunących po błękitnej, spokojnej tafli wody. Kanion jest przepiękny, a eksploracja od środka to wyjątkowe doświadczenie. Na terenie kompleksu znajdują się również wodospady, których nie pominiemy podczas zwiedzania.  

Po dniu pełnym wrażenim udamy się kolację z degustacją w domowej winnicy rodziny Omiadze, gdzie serwowane są najlepsze dania kuchni z okolic Kutaisi oraz wino produkowane przez gospodarza. 

Po dniu pełnym atrakcji - nocleg w Kutaisi. 

Dzień 3

8:00 Śniadanie w hotelu.
Naszym pierwszym przystankiem jest miejscowość SURAMI, gdzie zjemy lokalne słodkie chlebki “nazuki”. Gospodyni pokaże nam sposób przyrządzania specjału, cena jednego chlebka to 4 gel. 

Kolejnym przystankiem jest miejscowość uzdrowiskowa Borjomi, która szczególną popularnością cieszyła się w okresie Związku Sowieckiego. To tutaj ma swoje źródło woda mineralna o tej samej nazwie, której spóbujemy prosto z ujęcia. Zwiedzimy również Park Zdrojowy. 

Kilkadziesiąt kilometrów dalej czeka na nas Twierdza Rabati. Średniowieczny zamek zwiedzamy razem z przewodnikiem anglojęzycznym. Lunch w lokalnej restauracji. 

Najważniejszą atrakcje zostawiliśmy na koniec. Skalne miasto Vardzia – imponujący kompleks wykuty w skale świadczący o sile i rzemiośle gruzińskiego narodu z przełomy XII i XIII wieku, czyli z okresu rządów słynnej Królowej Tamar. Kompleks zwiedzamy pieszo pokonując kolejne piętra i jaskinie pod okiem lokalnego przewodnika. Dzisiejsza forma tej atrakcji jest wynikiem trzęsienia ziemi oraz licznych najazdów. Wśród ruin wciąż widać potęgę Złotego Wieku Gruzji – miasto jest podzielona na kilkaset komnat, z których część wciąż udekorowana jest bezcennymi freskami. 

Kolacja w trasie.
Powrót do Kutaisi przewidziany jest na 22:00.

Dzień 4

9:00 Śniadanie w hotelu

Na dobry początek dnia zaproponujemy Wam odżywczą wodę mineralną Borjomi, która znana jest również w Polsce. Bogata w minerały woda szybko postawi nas na nogi. 

Dzisiejszy dzień poświęcimy Pele Morza Czarnego - kurortowi Batumi. To o nim śpiewały Filipinki w swoim hicie o herbacianych polach. Te postaramy się znaleźć. Batumi od Kutaisi dzieli 2 godziny drogi.

Na miejscu zwiedzimy intensywnie wszystkie najważniejsze atrakcje:
- Promenadę 
- Fontannę Czaczy
- Koło Młyńskie
- Pomnik Ali i Nino
- Latarnie Morską
- Wieżę Alfabetyczną
- Pałac ślubów 
- Targ Rybny i wiele innych atrakcji

Zwieńczeniem dnia po kilku kilometrach spaceru będzie wspaniała kolacja gruzińska z lokalnych przysmaków. 

Wieczorny powrót do Kutaisi oraz nocleg.

Dzień 5

Śniadanie w domu gościnnym.

To już koniec naszej przygody! Szczęśliwi, ostatkiem sił zbierzemy się na samolot. Utoniemy w uściskach. Już teraz zaczniemy planować kolejną wspólną wyprawę!

Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych Pokoje 2-, 3- osobowe z prywatną łazienką.

Cena zawiera 4 śniadania oraz 4 obiadokolacji, degustację wina, bilety wstępu, opiekę przewodników i instruktorów. Wśród kolacji znajdzie się PRZYNAJMNIEJ 1 SUPRA, czyli gruzińska biesiada z toastami. 

Transport realizowany będzie w formule KOMFORTOWY BUS Z KIEROWCĄ

WYSTAWIAMY FAKTURY VAT. 

Dla wszystkich, w każdym wieku. Żadna z atrakcji nie wymaga specjalnych umiejętności, ani kondycji. Zapraszamy zarówno tych, którzy piją wino, jak i abstynentów. 

Jeśli masz lęk wysokości w Kanionie Okatse poczekasz na grupę w kawiarni. 

Zapraszamy!

Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika.

Gdy w 2016 roku po raz pierwszy wsiadłem na pokład samolotu lecącego do Kutaisi to nie spodziewałem się, że Kaukaz Południowy stanie się dla mnie niemalże drugim domem. Odwiedziłem ponad 40 krajów ale to Gruzja pozostaje tym, który nieustannie mnie do siebie przyciąga. Pewnie dlatego, że mimo wszystko tak wiele jeszcze w niej do odkrycia.

Gruzja Adventure to wspólne dziecko moje i Martyny. I to dziecko, z którego jesteśmy dumni! Stanowi niesamowitą fuzję tego, co kocham najbardziej – dzikości Kaukazu, niesamowitych gór, ekscytujących przeżyć i wspaniałych ludzi. Bo skoro jesteś gotów/gotowa na taką wyprawę, to czy możesz nie być wspaniały/wspaniała?

Michał Jońca (@opowiescipodrozne)

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).