Tradycyjna Gruzińska Supra

Kutaisi – Rokhi – Kutaisi

Informacje

Projekt Supra – to wyjątkowe doświadczenie wzięcia udziału w tym co nazywamy gruzińską celebracją życia w takim domowym, nieugrzecznionym wydaniu. To wizyta w rodzinnej winnicy, gdzie dziadek zajmuje się produkcją wina, a babcia dba o ogród warzywny. Możecie wziąć udział w lepieniu khaczapuri, a potem zasiąść do gruzińskiego stołu pełnego jedzenia i wina. Tamada – czyli gruziński wodzirej nauczy Was wznosić toasty i opowie o tym, co dla Gruzinów ważne.

Projekt jest non-profit i 100% ceny trafia prosto do rodziny gospodarzy.

Czas

4 godziny

Ilość osób

max 100

Cena

100 gel / osoba

Miejsce

Kutaisi

Tradycyjna Gruzińska Supra

Wyprawa w skrócie

Terminy

POTWIERDZONE TERMINY:
24.02 + 27.02 + 4.03 + 5.03 + 28.03 + 8.04 + 9.04 +19.04 (i tak dalej i tak dalej… rezerwacje wpadają codziennie, więc na pewno nie braknie terminów)
(w przypadku innych terminów prosimy o wypełnienie formularza, a my połączymy chętnych w grupy z minimalną ilością uczestników.

Cena obejmuje

SUPRA, czyli biesiada, Degustacja wina i czaczy, Miły czas na gruzińskiej wsi

Cena nie obejmuje

Transportu do i z Kutaisi

Plan wyprawy

17:30

Nie ma nic bardziej gruzińskiego niż SUPRA, czyli spotkanie przy stole. Gruzini traktują ją jako gwarant ciągłości tradycji i żywej kultury. Supra jest stałym elementem życia codziennego i ma doniosła rolę w społeczeństwie. Suprą świętuje się wszystkie ważne wydarzenia w życiu – od narodzin, aż do pogrzebu. Bywają małe, duże i OGROMNE.

Najważniejszą funkcję przy stole sprawuje Tamada, którym zazwyczaj jest najbardziej poważany mężczyzna w towarzystwie. Pilnuje on kolejności i tematu kolejnych toastów nadając spotkaniu ton i porządek. Goście wznosząc kielich odnoszą się do jego słów dodając swoje przemyślenia i życzenia. Podczas supry mówimy tylko dobrze – o sobie, o innych i o naszych wartościach. Słowami wznosimy siebie i swoje towarzystwo ponad codzienność, w kierunku świata ideałów. Podczas ostatnich 10 lat w Gruzji przeżyłam kilkaset takich spotkań i uważam, że żadna atrakcja turystyczna w Gruzji nie jest w stanie równać się ze spotkaniem przy stole z Gruzinami. 

Supra zaczyna się od wspólnej degustacji gruzińskiego sera produkowanego przez gospodarzy wraz z chlebem "szoti" oraz domowej "czaczy", czyli lokalnego samogonu z winogron. 

Następnie zasiadamy za stołami suto zastawionymi gruzińskimi przysmakami w wersji domowej. 

Na biesiadę zapraszamy do wioski Rokhi, położonej 20 km od Kutaisi w stonę Małego Kaukazu. Do tego miejsca nigdy nie dotarła turystyka. 

Uwaga!

Koszt to 100 gel/osoba – które w całości trafiają do członków tej rodziny. Babcie wynagradzamy za warzywa, dziadka za wino, ich syna Kakhę za gościnę i jego żonę za pracę w kuchni. Sery kupujemy od sąsiadki. W ten sposób aktywizujemy zawodowo gruzińską wieś, która nie ma dostępu do turystyki. Jej dobrem są ludzie. W cenie jest supry oraz wino białe. Firma Martyna z Gruzji nie czerpie zysków z supry.

SUPRA + wspólne lepienie chinkali (pierożków) oraz chaczapuri, czyli mini warsztaty to koszt 150/gel osoba – jest to gotowanie wspólnie z gospodyniami. Nic więcej. Starają się jak mogą.

TO NIE RESTAURACJA – ideą tego miejsca jest zbliżenie gości do autentycznej sytuacji gruzińskiej biesiady. Nie ugrzeczniliśmy tego procesu “pod turystów”, nie kupiliśmy nowej zastawy stołowej i wymyśliliśmy “show” ku uciesze odwiedzających. Zostaniecie ugoszczeni dokładnie tak jak rodzina tam mieszkająca przyjęłaby przyjaciół. Oznacza to, że nic nie będzie idealne i wystudiowane. 

Atrakcje nie jest dla wszystkich! Jest tylko dla osób, które chcą zobaczyć prawdę o Gruzji i gościnności. 

 

TRASPORT –
Można zamówić u nas transport w obie strony w cenie 20 gel/osoba. Można zamówić również BOLT, którego cena waha się od 15 do 25 gel w jedną stronę. 

SUPRA = 100 gel/osoba
WARSZTATY KULINARNE + SUPRA = 150 gel/osoba 

Dla grup min. 10 osobowych specjalna zniżka. 
Dzieci do lat 12 nie płacą za suprę lub warsztaty. 

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).