Zwiedzanie miasta Kutaisi i okoliczny atrakcji + SUPRA

Kutaisi – Bagrati – Motsameta – Akademia Gelati – Bazar – SUPRA

Informacje

Jednodniowa wycieczka skoncentrowana na najbardziej gruzińskim ze wszystkich miast – Kutaisi, które do dziś pozostaje niewzruszone wobec postępującej komercjalizacji Gruzji.
O Kutaisi Gruzini mówią “czarne miasto”, ale również “mama kalaki”, czyli miasto-OJCIEC. 

Wycieczka realizowana jest samochodem prywatnym lub busem z profesjonalnym przewodnikiem anglojęzycznym.

Czas

8:50

Ilość osób

max 16

Cena

170 gel / osoba

Miejsce

Kutaisi

Zwiedzanie miasta Kutaisi i okoliczny atrakcji + SUPRA

Wyprawa w skrócie

Terminy

WYCIECZKA NA ZAMÓWIENIE

Cena obejmuje

Prywatny, komfortowy samochód z przewodnikiem anglojęzycznym., SUPRA, czyli biesiada, Wizyta na bazarze

Cena nie obejmuje

warsztaty kulinarne są dodatkowo płatne

Plan wyprawy

Etap 1

START 8:50

O godzinie 8:50 spotykamy się w centrum miasta we wskazanym punkcie. Przewodnik czeka na gości do 9:10.

Pierwszym przystankiem jest katedra Bagrati górująca nad miastem. Katedra z XI wieku jest historycznym świadectwem złotego wieku Gruzji pod rządami dynastii Bagratydów. Katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO razem z Akademią Gelati, ale utraciła swój status przez modernizację, której projekt budzi wiele kontrowersji. Z murów obronnych katedry rozciąga się fantastyczny widok na panoramę miasta.

Kolejną atrakcją na liście jest monastyr na skalę – Motsameta, z którym wiąże się tragiczna historia gruzińskich męczenników. Ich relikwie można podziwiać wewnątrz monastyrów. Wśród Gruzinów wciąż żywa jest legenda przypisująca relikwiom moc spełniania życzeń. Wystarczy 3 razy przejść na kolanach przez tunel pod ich ciałami, aby każde życzenie się spełniło. Uwaga! DZIAŁA! W 2013 roku życzyłam sobie gruzińskiego męża, więc proszę uważać. 

Następnie udamy się do Akademii Gelati. Na jej terenie znajduje się tysiącletni “uniwersytet” oraz 3 świątynie. W głównej katedrze znajdują się najpiękniejsze freski w Gruzji, w tym słynny wizerunek Davida Budowniczego, czyli najpotężniejszego władcy Gruzji. Na terenie kompleksu znajduje się jego symboliczny grób. 

Pierwsza część wycieczki kończy się o 13:00. Przerwa. 

Etap 2

Część druga - bazar oraz supra!

Po przerwie, czyli około 16:00 spotykamy się w centrum miasta. 

Wspólnie z przewodnikiem wybierzemy się na słynny Zielony Bazar, czyli tętniący życiem, kolorem i zapachem bazar spożywczy w centrum miasta. Wspólnie wybierzemy potrzebne produkty – świeży, niepasteryzowany ser od lokalnych gospodyń, egzotyczne kiszonki, przyprawy, warzywa i owoce. 

Następnie przejedziemy 20 km do wsi ROKHI, gdzie odbędzie się supra lub warsztaty kulinarne i supra (w zależności od wyboru gości).  

Warsztaty kulinarne to wspólne gotowanie z gruzińską gospodynią na wsi Rokhi, w małej, rodzinnej winnicy. Potrawy zależą od sezonu, ale nie zabranie chinkali, czyli gruzińskich pierożków, słynnego chaczapuri oraz pxali, czyli past z warzyw i orzechów. Wspólne gotowanie do doskonała okazja do poznania gruzińskiego stylu życia od środka, z daleka od turystycznego szlaku. Gotować będzie z Wami moja osobista teściowa lub ciocia mojego gruzińskiego męża. Chinkali będziemy robić w wielkim garze na ogniu buchającym z kominka. 

Po gotowaniu zasiadamy do wspólnej biesiady, czyli SUPRY! O tym doświadczeniu więcej tutaj: SUPRA W KUTAISI

CITY TOUR + SUPRA = 170 gel/osoba
CITY TOUR + WARSZTATY KULINARNE + SUPRA = 220 gel/osoba 

UWAGA: Można też wziąć udział TYLKO w SUPRZE/WARSZTATACH. Cena tylko supry: 100 gel/osoba, z warsztatami: 150 gel/osoba

Dla grup min. 10 osobowych specjalna zniżka. 
Dzieci do lat 12 nie płacą za suprę lub warsztaty. 

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).