14/01/2020

Być kobietą w Gruzji, czyli moje życie na Kaukazie

☀️“Martynko! Jak ty sobie radzisz w tym patriarchalnym społeczeństwie?”
👑Doskonale sobie radzę!

Musimy jasno stwierdzić, że moja pozycja w Gruzji jest problematyczna. Niezamężna słowianka, bez opieki rodziców, niezależna finansowo – skandal. Jawny skandal, szczególnie w Kutaisi. Wygląda na to, że nie wiadomo co ze mną zrobić. Czy konserwatywne społeczeństwo powinno mnie wyrzucić poza jego nawias jako zagrożenie dla porządku publicznego i bardzo zły przykład dla młodych gruzińskich dziewcząt? 

Tak by się pewnie stało, gdyby nie mój sukces biznesowy. Pozycja zawodowa i logo “Martyna z Gruzji” przemierzające dumnie kaukaskie drogi skutecznie chronią moją reputacje, która w Gruzji jest dla kobiety wszystkim. 

Z mojej perspektywy posiadana przeze mnie pozycja w społeczeństwie jest IDEALNA. 
Z jednej strony mogę korzystać ze wszystkich przywilejów przypisanych płci pięknej, z drugiej strony nie obowiązują mnie sztywne regulacje “co wypada, a co nie”. Przynajmniej do czasu zamążpójścia. 
Żyć nie umierać! Jednego dnia rozkładam bezradnie ręce oczekując na męską pomoc w codziennych sprawach (przypominam, że dopiero po 3 latach życia w Tbilisi nauczyłam się jak płacić rachunki, zawsze ktoś mnie wyręczał), drugiego dnia bezwstydnie wychodzę na drinka w męskim gronie moich przyjaciół. 

Wiele złego mówi się też o gruzińskich mężczyznach jak złych partnerach, mężach, ojcach. Mogę wiedzieć tylko tyle, że od 2013 roku doświadczam nieustannie samych do broci z ich strony. Zarówno od mojego ukochanego, jak i współpracowników, którzy dbają o moje zdrowie, samopoczucie i jeszcze dostaje wspaniałe prezenty przy byle okazji. 

Mam poradę dla Polek, które po wakacyjnym romansie rozważają przeprowadzkę do Gruzji. W życiu zgodnie z gruzińskimi zasadami nigdy nie będzie lepsze do Gruzinek. Możecie natomiast być najlepsze w byciu słowiankami w Gruzji. Nie dostosowujcie się do społeczeństwa, niech społeczeństwo dostosuje się do Was – wszystkim wyjdzie to na lepsze.

Postęp czytania

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).