GRUZIŃSKA ULICA, czyli czysty social bez mediów

lis 18, 2019 | 0 komentarzy

Integralną częścią wizyty w Tbilisi jest doświadczenie unikalnej atmosfery gruzińskiej ulicy. Kręte ścieżki starego miasta tętnią życiem jego mieszkańców. Jest głośno, tłoczno i pełno jest łupinek od słonecznika – nieodłącznego elementu diety bywalców ulicznych zakamarków.

Architektura Tbilisi wygląda na stworzoną z myślą o wspieraniu integracji między jej mieszkańcami. Niskie budynki pozwalają na czujną obserwację zdarzeń w okolicy, a wszechobecne balkony i drewniane galerie umożliwiają sprawne przemieszczanie się między mieszkaniami. Podwórka stanowią arenę rodzinnych i sąsiedzkich dramatów, romansów oraz miejsce celebracji licznych uroczystości.

Ulice różnią się między sobą, ale istnieje kilka elementów niezmiennych. Na jej czele “dobre chłopaki” czyli kai bichebi, którzy z pietyzmem strzegą porządku. Jest drogi samochód, a w nim biedny właściciel, który przez najbliższe lata spłacać będzie swoje czarne bmw. Głośna sąsiadka będąca lokalnym centrum cennych informacji. Gruzińskie młode damy z dumą prezentują swoją urodę pod czujnym okiem surowej społeczności. Grupa starszych panów ze sfatygowanym stolikiem, która toczy między sobą codzienne rozgrywki w Nardi. Wreszcie dzieci! Mnóstwo dzieci, które zmieniają ulice w place zabaw. Piękny obrazek! Najważniejszym jednak jest poczucie wspólnoty i solidarności między uczestnikami życia ulicznego. Mój przyjaciel Acho, który próbował wytłumaczyć mi gruzińską kulturę sąsiedzką przedstawił to tak “Martyna, czy wiesz co znaczy wychować się na gruzińskiej ulicy? Jest 3 w nocy, a ja mogę teraz zapukać w dowolne drzwi lub okno w okolicy i powiedzieć, że zgłodniałem, a Pani tego domu przygotuje mi ciepły posiłek, z miłością. Tak samo postąpi moja babcia, jeśli zapuka któryś z moich kolegów”.

W tym roku mam przyjemność zaprosić Was do tego świata. W centrum Tbilisi, przy wąskiej uliczce Badiauri znajduje się apartament, którego drzwi stoją przed Wami otworem. Przygotowałam go z myślą o moich gościach, którzy oczekują autentycznych doznań podczas podróży i którzy Gruzję pragną doświadczać, a nie tylko zwiedzać.

Informacje praktyczne dotyczące apartamentu:

  • 2 sypialnie mogące komfortowo pomieścić 6 osób + łazienka + kuchnia z jadalnią;
  • klimatyzacja w obu sypialniach;
  • dzielnica Avlabari, 15 minut piechotą od Mostu Pokoju.

Na zakończenie NIESPODZIANKA! Przy rezerwacji mojej osobistej części gruzińskiej ulicy moi goście otrzymują 20% zniżki na wynajem samochodów! Viva La Gruzja, Viva La Tbilisi!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *