18/11/2019

Gruzińskie Łaźnie, czyli odrobina luksusu w sercu Tbilisi

Abanotubani – dzielnica w centrum stolicy słynna za sprawą fantastycznego widoku kopulastych ceglanych dachów swoich podziemnych łaźni. Jak wszystko w Tbilisi ostatnimi czasy również banie mają swoje dwa oblicza. Turystyczna wersja łaźni zakłada wizytę w historycznych termach, peeling szorstką szmatą oraz szklankę herbaty na deser.Prywatne komnaty oferują bardziej lub mniej bogate wnętrza oraz szeroki wybór udogodnień takich jak baseny, sauny i masaże. Może być romantycznie, imprezowo, kosztownie lub wręcz przeciwnie. Informacje praktyczne znajdziecie na końcu tego tekstu.

Istnieje też anty-turystyczna wersja łaźni gruzińskich, której doświadczenie ma znacznie bardziej kompleksowy wymiar. W łaźniach bywam regularnie. Wybieram słynną banię numer 5, gdyż tylko ona oferuje publiczną salę dla kobiet. Za kilka drobnych zyskuje dostęp do unikalnego doświadczenia bycia częścią łaziebnej społeczności. Niepodzielną władzę sprawują tam masażystki – te same twarze widuje tam już od 5 lat. Po pozbyciu się zbędnych części garderoby (zbędnych, czyli wszystkich) wkraczamy w unikalny świat oryginalnej wersji spa. Sala wypełniona po brzegi nagimi kobietami w przedziale wiekowym od 3 do 103. Panie skoncentrowane są zabiegach pielęgnacyjnych. Turystki można poznać po tym, że mają ze sobą tylko szampon, podczas gdy Gruzinki przychodzą wyposażone w bogaty arsenał kosmetyczny. Między uczestniczkami kąpieli nawiązuje się swego rodzaju mikro społeczność. Nie jest niczym dziwnym jeśli zupełnie Ci nieznana Pani poprosi (werbalnie lub na migi), abyś pomogła jej wyszorować plecy, lub inne trudno dostępne części ciała. Turystki wyglądają zazwyczaj na speszone. Być może mój wrodzony brak wstydliwości sprawia, że jest to jedyne miejsce w Gruzji, gdzie naturalnie zwracano się do mnie w języku gruzińskim. Po 10 minutach odmaczania w siarczanej wodzie Łaziebna szlaufem wskazuje niski murek, na którym odbywać się będzie peeling. Widok usuwania zaskakujących ilości martwego naskórka może przyprawić o zawrót głowy. Na koniec delikatny masaż pianą – tatalny pic za okrągłe 10 lari.

Sekcja męska! Otóż jest i co niezmiernie bulwersujące publiczne łaźnie męskie są wyposażone znacznie lepiej niż te przeznaczone dla kobiet! Część moich gruzińskich przyjaciół z niesmakiem wypowiada się o idei wspólnych kąpieli w gronie nieznanych im mężczyzn. Jest w tym trochę racji. Zostawiając kwestię higieny na boku, należy przyznać, że oprócz miłośników term są tam również miłośnicy miłośników term. Gruzińskie banie uznawane były za gey-friendly j uż od XIX. Jeden z moich przyjaciół donosił, że kilka razy musiał zareagować gwałtowanie, gdy silna, męska ręka niby przypadkiem musnęła jego udo. Aż ciężko sobie wyobrazić podobną traumę dla gruzińkiego macho.

Wersja ekskluzywna to wynajęcie prywatnej komnaty. Wyposażone w stoły i wygodne fotele mogą być miejscem randek, imprez, a nawet bogatych supr.

Ile Gruzji w gruzińskich baniach? Ciężko zweryfikować. W dzisiejszych czas wśród obsługi najsłynniejszych bani słychać języki azerki oraz ormiański, a sama koncepcja jest bliskowschodnia.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Zdecydowanie warto wpleść wizytę w Abanotubani w plan podróży po Gruzji. W tegorocznych wyprawach pod moim przewodnictwem ostatni wieczór spędzimy właśnie tam. Połączymy przyjemne z pożytecznym. Po wielodniowej podróży będziemy doprowadzać się do stanu używalności jednocześnie celebrując kolejne unikalne doświadczenie gruzińskiej kultury.

Dla wielbicieli brutalnej gruzińskości polecam banię nr5. Najtańszy pokój kosztuje tam 20 lari za godzinę, ale będzie on wyposażony jedynie w gorący prysznic. Pokój z termalnym basenem to koszt 40 lari i wyższy. +995 322 22 54 71

Dla ceniących komfort i szukających estetycznych doznań polecam imponującą Chreli Abano, która często mylona jest z meczetem. Wszystkie pokoje są przepiękne oraz posiadają klimatyzację. Najmniejszy pokój dla 2 osób ksztuje 40 lari. Największy – Royal Apartament – posiada prywatny bar i kosztuje skromne 500 lari za godzinę zabawy. (032)2930093

REZERWACJA jest wskazana✅ Można przynieść własny alkohol i przekąski. Polecam na romantyczny wieczór we dwoje.

Postęp czytania

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).