Gruzińskie regulacje turystyczne 2020

cze 25, 2020 | 4 Komentarze

Codziennie dostaję kilkadziesiąt wiadomości dotyczących aktualnych utrudnień dla podróżujących do Gruzji. Poza urzędniczą papką słowną i Wielką Niewiadomą jest kilka informacji, które już teraz ułatwią Wam decyzje co zrobić z nadchodzącym urlopem.

1.Wirus w Gruzji jest opanowany. Przez cały okres pandemii liczba przypadków nie przekroczyła 1000. Znakomita większość regionów była pozbawiona jakiegokolwiek potwierdzonego chorego. Na dzień dzisiejszy pojawiają się 2/3 nowe zakażenia dziennie i wszystkie wyłapywane są ze stref kwarantanny, w których przebywa 2600 osób. W ramach ciekawostki powiem Wam, że Gruzini są przekonani, że ich DNA jest odporne na wirusa. Większość zachorowań dotyczyła mniejszości Azerbejdżańskiej i Ormiańskiej.

2. Gruzja otwiera się na turystykę międzynarodową z dniem 1.07.2020. To jest pewne. Niepewne jest, które kraje zdecydują się na wysłanie swoich obywateli na Kaukaz. Na lotnisku w Kutaisi wciąż mówi się szeptem o tym, że Unia Europejska może Was nie wypuścić ze swoich granic w trosce o turystykę krajów wspólnoty. My będziemy gotowi. Wy musicie się jeszcze wydostać z kraju.

3. Przylatując do Gruzji nie grozi Wam kwarantanna, chyba że jesteście chorzy na koronawirusa lub mieliście kontakt z chorym. Procedury będą wyglądać następująco:


a) dla krajów z ZIELONEJ LISTY (nie jest jeszcze gotowa): na lotnisku czeka Was pomiar temperatury ciała. Jeśli jest ok, to WELCOME TO GEORGIA, jeśli jest wyższa niż 37,7 to zabieramy Was do szpitala epidemiologicznego na badania. Wynik testu będzie w ciągu maksymalnie 12 godzin. W tym czasie będziecie oczekiwać w szpitalu lub w specjalnym hotelu. Nie ma jeszcze informacji, kto za wasz test zapłaci i ile będzie kosztować.

b) dla reszty krajów: na lotnisku będzie trzeba okazać negatywny wynik testu na korona wirusa nie starszy niż 72 godziny. Jeśli nie wylegitymujecie się testami to zabierzemy Was przymusowo do szpitala epidemiologicznego.

4. Ograniczenia w podróżowaniu są akceptowalne. W hotelach i restauracjach będziemy sprawdzać temperaturę Waszego czoła oraz dezynfekować ręce. Teoretycznie w środku powinniście mieć maseczki, ale w praktyce nikt tego nie przestrzega. Ceny transportu publicznego pewnie wzrosną, gdyż w mini busikach i pociągach zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących.

5. Jeśli myślicie o przekroczeniu granicy z Armenią lub Azerbejdżanem to możecie się z tą myślą pożegnać, przynajmniej narazie. Armenia jest w fazie apokaliptycznej, doprawdy nie wiem, czym ten kraj zasłużył sobie na wszystkie katastrofy, które go spotykają (albo wiem, w sumie wiem). Stan wyjątkowy w obu wspomnianych krajach został przedłużony do 1.08.2020 i nie sądzę, aby był to ostateczny termin.

6. Czy dezynfekuje samochody? Tak, ale nie wpłynie to na naszą punktualność, czy dostępność samochodów. Wciąż czekam na ostateczny wygląd siatki połączeń, a potem przeorganizuje tak grafik, żeby mieć dostateczną ilość czasu na dezynfekcje po każdym użyciu.

7. www.stopcov.ge/en to oficjalna strona rządowa, która w kilku językach podaje aktualne regulacje i statystyki dotyczące zachorowań.

Czy powyższe informacje są potwierdzone? NIE. Tak ja Wy nic nie wiecie po polskiej stronie, tak My nie wiemy po gruzińskiej. Decyzje zmieniają się jak w kalejdoskopie. Z jednej strony lotnisko czeka na gości 1.07, a drugiej wciąż z dużą podejrzliwością patrzę na rozkład lotów Wizzair. Jak coś będzie to Wam powiem.

4 komentarze

 1. W dniu 25.06.2020 przedstawiciel rządu Gruzji przekazał informacje o przedłużeniu zamknięcia kraju dla turystów do końca lipca 2020. pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Nie jest to prawda. Informacja była o odwołaniu lotów regularnych linii. Turyści mogą wjechać krzystając z lotów czarterowych i promów.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 2. Czyli jadąc do Gruzji trzeba mieć ze sobą świeży wynik testu ,tak? Inaczej nie ma szans na wjazd i pobyt?

  Odpowiedz
  • Cześć! Regulacje zmieniają się z dnia na dzień! Kiedy wyląduje samolot z Polski będziemy wiedzieć coś więcej. Wszystko jest bardzo niepewne…

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *