18/11/2019

KAZBEGI I OKOLICE #1 EKSPLORACJA DOLINY TRUSO

22 km spacerku wzdłuż ruin wiosek tuż przy nieformalnej granicy z Osetią Południową?
CUDOWNY WYBÓR!

W programie: porzucone po wojnie 2008 roku osetyńskie wioski, twierdza Zakagori oraz piękne
mineralne źródła przypominające bulgoczące prossecco.

Dolinę Truso można ugryźć na kilka sposobów:

  • Jeśli jedziesz marszrutką z Tbilisi do Kazbegi poproś kierowce przy wysadził Cie przy KOBI. Niestety z tego miejsca do twierdzy i posterunku pograniczników masz, aż 16 km w jedną stronę.
  • Jeśli jesteś już w Stepancmindzie możesz skorzystać z busików odjeżdżających z Centrum Informacji Turystycznej. Codziennie o 9:15 i 11:15. Kierowcy zostawiają Was w wiosce Kvemo Okrokana i czekają do 16:30 i 18:30. Koszt to 30 gel w obie strony. Minimum pasażerów 3.
  • Jeśli wypożyczyłeś ode mnie samochód to możesz zrobić sobie więcej przyjemności! Z Gruzińskiej Drogi Wojennej skręcamy na wysokości KOBI i jedziemy, aż do wspomnianej Kvemo Okrokana, przekraszamy most i jedziemy dalej w głąb doliny (konieczne solidne 4×4, offraod, trzymaj nerwy na wodzy podczas mijanek). Samochód zostawiamy pod Truso Cafe. Od tego miejsca do ruin twierdzy mamy jakieś 6,5 km, które mnie i mojej ostatniej grupie zajęło około 2 godzin w jedną stronę.

TIP: W drogę powrotną wybierzcie alternatywna drogę przez Abano Lake. Wracając z Twierdzy znajdziecie wskazówkę przy pierwszym moście. Szlak wiedzie przeciwnym brzegiem rzeki Terek.

UWAGA: Nie rozbijamy namiotu przy bulgoczącym jeziorze, można się zatruć. Rozłożenie namiotu w Truso Cafe to koszt 10 gel/namiot. Łazienka jest przyzwoita. Można kupić piwko, wino, czaczę.

Jeśli wyruszycie odpowiednio wcześnie to jeszcze tego samego dnia można się przetransportować do Doliny Juta, o które w następnym poście.

Postęp czytania

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).