14/01/2020

TOP 5 PRZEŻYĆ W GRUZJI w 2020 ROKU

🇬🇪️🇵🇱GRUZJA 2020 🇬🇪️🇵🇱
✅TOP 5 RZECZY, KTÓRE MUSISZ PRZEŻYĆ

Słowem wstępu: w 2013 roku totalnie spontanicznie pojechałam na anty-zorganizowany wyjazd na Kaukaz. 6 lat później wciąż tu jestem – mieszkam w stolicy, prowadzę najlepszą wypożyczalnie samochodów i robie to co kocham najbardziej – podróżuje, ale lokalnie – wzdłuż i wszerz Kaukazu, zagłębiając się coraz bardziej w mało uczęszczane zakątki.

🆙Moje osobiste TOP 5 z podróży po gruzińskich bezdrożach, gdybym miała przyjechać do Gruzji po raz pierwszy:

1. 🐴Trekking konny w Tushetii – dzikiego, górskiego regionu, który dostępny jest dla odwiedzających jedynie 4 miesiące w roku. Region sam w sobie zasługuje na pierwsze miejsce, ze swoja nieskalaną masową turystyką naturą, ale doświadczenie przemierzania trasy z Omalo do Diklo na grzbiecie kaukaskiego rumaka jest wyjątkowe. Trasa nie wymaga specjalnego obycia z koniem, ale wymaga pierwiastka przygody we krwi – Gruzińscy przewodnicy wsadzają Cie na konia dobranego na oko, nikt nie przejmuje się kaskiem, długością strzemion, czy choć pobieżną instrukcją obsługi. TY + KOŃ + DZIKA TUSHETIA = najpiękniejsze wspomnienie 2019. 

2. 🚗Offroadowa wyprawa drogą do Omalo. Omalo to stolicy wyżej wymienionej Tusheti. Aby dostać się do tego dzikiego regionu trzeba pokonać jedną z najniebezpieczniejszych tras samochodowych na świecie. 70 km trasy pokonujemy w przeciągu 3/4 godzin osiągając w szczytowym punkcie prawie 3000 m n.p.m. Trasa wiedzie stokami gór, momentami mocno nad przepaścią. W 2019 roku widziałam wiele reakcji moich pasażerów – od śmiechu po płacz, ale adrenalina wręcz buzowała. Tym, którzy mają pojęcie o samochodzie i lubią bawić się 4×4 polecam samodzielne przejechanie trasy, dla reszty – z doświadczonym kierowcą.

3. 🌿Juta, dolina w regionie Mcheta-Mtianeti (kilkanaście kilometrów od obleganej Gruzińskiej Drogi Wojennej). Żeby dostać się do doliny należy tuż przed osiągnięciem Stepancmindy(Kazbegi) odbić na prawo (znak będzie wskazywac na SNO). 15 km do pokonania pieszo nie wymaga specjalnej kondycji. Ostatnie remonty drogi udostępniły ją dla samochodów osobowych. Po osiągnięciu wioski o tej samej nazwie (Juta) należy udać się na szczyt wzgórza. Po około 30 minutach trekkingu trafimy do Zeta Camping, a po kolejnych 5 minutach na teren hotelu 5th Season. Bezwzględnie należy zostać na noc i spędzić leniwy poranek z widokiem na dolinę. Można rozbić się namiotem na dziko.

4. 🍷Kolacja w domowej winnicy rodziny Omiadze w Kutaisi. Kutaisi jest najbardziej niedocenianym miastem w Gruzji. Wiele przewodników wskazuje, że prosto lotniska należy szybko uciekać, gdyż miasto jest przeraźliwie nudne. Z mojej perspektywy wygląda to zupełnie inaczej. Kutaisi jest najbardziej gruzińskim ze wszystkich większych miast. Tylko ono zachowało autentyczność – tam wciąż to MY musimy się dostosować do Gruzji, a nie Gruzja do odwiedzajacych. Najpiękniejszym doświadczeniem w Kutaisi jest wizyta w Toma’s Wine Cellar. W antyturystycznej dzielnicy domków jednorodzinnych w kaukazkim stylu Toma postanowił otworzyć swoją piwnicę dla zgłodniałych wrażeń i dobrego wina. Organiczne wino produkuje własnoręcznie zgodnie z recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Najlepsze jakie piłam. W winnicy nie ma MENU, serwowane jest dokładnie to co danego dnia jego mama znalazła na lokalnym bazarze. Uwaga – jest tylko 6 stolików, więc rezerwacje trzeba robić wcześniej.

5. 🌃Życie Nocne w Tbilisi. To, że stolica nazywana jest “Nowym Berlinem” o niczym nie świadczy… fakt. Zamiast klubów z muzyką elektroniczną polecam małe wine bary w historycznym centrum miasta. 8000 lat tradycji produkcji wina w jednym kieliszku z pięknym widokiem na unikalną architekturę. Niezależnie od Waszego poziomu zamiłowania do tego trunku poleca wina organiczne i wyprodukowane metodą gruzińską. Ulubione miejsca – Tsangala Wina Bar, G. Vino i 8000 Vintages. Najpiekniejszy widok na rozświetloną starówkę znajduje się w restauracji Oak Cafe. Zwieńczeniem wieczoru powinna być wizyta w gruzińskich łaźniach( 3 euro do 50 euro), gdzie zażyjecie tradycyjnej kąpieli w siarczanej wodzie i intensywnego pilingu z rąk lokalnej łaziebnej (3 euro).

🇬🇪🇵🇱Jak widzicie wszystkie miejsca oprócz Kutaisi znajdują się we wschodniej części Gruzji, pomysły na zachód w przygotowaniu. 

✅📥Pamiętajcie, że samochód możecie wynająć bezpośrednio z mojej wypożyczalni: bez depozytu, bez karty kredytowej, bez zakazanych tras, bez limitu kilometrów i kierowców, bez problemów. 

Odpowiem na wszystkie pytania, piszcie w komentarzach.

Postęp czytania

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).