Plan wyprawy
Dzień 1
Dzień pierwszy rozpoczyna się odbiorem z lotniska w Kutaisi. Warto pamiętać, że samoloty lecące z Polski do Gruzji mniej więcej na wysokości Rumuni zmieniają czas z europejskiego na Georgia Maybe Time, a zatem wszelka punktualność przestaje obowiązywać. Przewodnik postara się jednak być na czas! Inauguracyjne spotkanie rozpoczynamy o 14:00 wznosząc toast gruzińskim winem za WSPANIAŁĄ WYPRAWĘ, która połączy nas na zawsze! Następnie udajemy się na luźne zwiedzanie miasta.
Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku w hotelu udamy się do wioski Rokhi, gdzie dołączymy do SUPRY – tradycyjnej gruzińskiej biesiady. Zanim zasiądziemy do stołu dołączym do lokalnych gospodyń w lepieniu charakterystycznych pierożków chinkali. Nauczymy się sztuki tworzenia wina, które degustować będziemy spacerująć wśród winorośli. Wreszcie, o zachodzie słońca usiądziemy razem do suto zastawionego stołu i oddamy się temu, co Gruzini nazywają celebracją życia. Wzniesiemy toasty i poddamy intensywnej degustacji lokalną kuchnie, która słynnie jako jedna z najlepszych na świecie!
Kto znajdzie w sobie energię – zapraszamy na nocną wizytę w dzikich gorących źródłach! Odrobina relaksu pod blaskiem gwiazd.
Nocleg w hotelu w Kutaisi.
Dzień 2
Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu wybieramy się na BAZAR – jeden z najosobliwszych w Gruzji. Czy biegają tam kurczaki – tak, czy lokalni Panowie piją tam wino zamiast je sprzedawać – tak, czy jest pysznie – OCZYWIŚCIE! Kupimy zestaw mistrzów – lokalny ser imeretyński oraz sulguni, świeży chleb, owoce o smaku, których nie zapomnicie NIGDY. Zakupy świadczą o jednym – czeka na piknik. A ten będzie nie byle jaki, ale w trakcie jednej z najwspanialszych przepraw 4×4 w Gruzji, a także na świecie. Pokonamy słynną przełęcz Zagari, która wznosi się na poziomie prawie 3000 m n.p.m. oddzielając niziny od mistycznego Wielkiego Kaukazu. Naszym celem jest USHGULI – najwyżej położona, całorocznie zamieszkana wioska w Europie. Poza wspaniałymi widokami urozmaiconymi niepokojącymi wieżami rodowymi – obronnymi Ushguli kryje w sobie wiele tajemnic oraz mistyzycm stanowiący mieszankę pogaństwa oraz kultury ortodoksyjnych chrześcijan. Pod znakiem krzyża składa się tu ofiary z białych byków, ale my oczywiście ominiemy barbarzyńskie zwyczaje.
W Ushguli będziemy eksplorować wąskie uliczki, udamy się na wzgórze z widokiem na Wielki Kaukaz oraz spróbujemy lokalnej odmiany chaczapuri z rąk gospodyń.
Kolacja i nocleg w lokalnym domu gościnnym. Będziecie zachwycone!
Dzień 3
Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na majestatyczny Wielki Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Surowa architektura miasteczka potęguje wrażenie odcięcia od świata w górach. Tego poranka udamy się na pieszy trekking do lodowca Chaaladi (około 2 godziny marszu + przerwa na przekąskę). Lodowiec serwuje odwiedzającym niezapomniane doznania POTĘGI NATURY. Cisza przerywana jest donośnym trzaskiem osuwających się skał, glazów oraz lodowych odłamów.
Następnie samochodem terenowym wjedziemy na imponującą wysokość 2850 m n.p.m. do Jezior Koruldi zakopanych wśród szczytów. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednoczesnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju. Kompleks Jezior jest zakopany wśród szczytów, które można eksplorować mają dobrą kondycje. Krajobraz urozmaicają obecne tam konie oraz widok na linię chmur, która znajduje się poniżej nas.
Wieczorna kolacja w restauracji z muzyką na żywo odbędzie się w słynnej restauracji Laila. Wspaniałe potrawy lokalne, doskonałe wino oraz tradycyjna muzyka i tańce.
Nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 4
Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Dzień zaczniemy od odwiedzin w jednej ze słynnych Swaneckich Wież górujących nad miasteczkiem poznając fascynującą historię jej mieszkańców.
Następnie udamy się na wycieczkę konną!
Naszą destynacją może być Doina Mazeri – dokładny cel wyprawy określimy podczas konsultacji z lokalnym przewodnikiem na podstawie aktualnych warunków pogodowych.
Warto zaznaczyć, że wyprawa konna nie wymaga specjalnych umiejętności – wystarczy nie bać się konia. W wyprawie będą uczestniczyć lokalni przewodnicy, służący radą oraz pomocą. Proszę pamiętać, że kaski są w Gruzji nieznane, więc należy odkryć w sobie amazonkę/kowboja, bądź dla 100% pewności zaopatrzyć się we własnym zakresie (wypożyczalnia znajduje się w Mestii i chętnie pomożemy w wynajmie kasku).
Wieczorem zrobimy sobie kolacje w formie ogniska pod rozgwieżdżonym niebem. Krystalicznie czyste niebo niezanieczyszczone światłem miast da nam niezwykły popis widokowy.
Nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 5
Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu opuszczamy ze smutiem region Swanetii i wybierzemy się na trekking w kierunku kanionu Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu. W kulminacyjnym momencie będziemy przemieszczać się nad przepaścią, nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która została wykorzystana przy tworzeniu tej metalowej konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości. Następnie! Po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury.
Następnym punktem programu jest Kanion Martvili. Ten eksplorować będziemy z perspektywy pontonu sunącego leniwie po gładkiej, wyjątkowo błękitnej tafli wody.
Kolacja oraz nocleg w jednym z najbardziej klimatycznym miejscu w Gruzji – Hostelu Karma. Gorąco zachęcam do researchu na temat tego miejsca i zakochania się w klimacie boho, któregho jest ucieleśnieniem.
Kolacja na miejscu.
Dzień 6
Ok. 10:00 śniadanie. Wyjeżdżamy ku kolejnym przygodom! Na początek relaksująca kąpiel w dzikich gorących źródłach w szczerym polu! Następnie udamy się tam, gdzie kończy się zasięg telefoniczny, a pozostaje jedynie TU i TERAZ.
Przełęcz Zekari to niezwykłe miejsce na mapie Gruzji. Położona na wysokości 2180 m n.p.m. stanowi granicę między regionem Imeretii (którego stolicą jest Kutaisi) oraz Samchce-Dżawachetii. Miejsce dostępne jest tylko w pełni lata, w pozostałe miesiące jest zasypane grubą warstwą śniegu. Odciętę od świata drewniane domki dają schronienie opiekunom licznych stad krów, z których produkowany jest wyśmienity ser imeretyński.
Miejsce jest odcięte od świata również elektronicznie – brak internetu oraz sieci telefonicznej to prawdziwe SPA dla duszy.
Szlak dostępny jest jedynie dla samochodów 4×4, podczas offroadowej wycieczki podziwiać będziemy maleńkie wioski pełne drewnianych, skromnych domost lokalnych pasterzy. Stada krów pod ich opieką spędzają w tym miejscu letnie upały pasąc się na czystych, zielonych łąkach. To od lokalnych pasterzy kupimy organiczny ser dla piknik z widokiem na przełęcz oraz majestatyczny szczyt Didmakhali.
Kolacja i nocleg w Akhalcikhe.
Dzień 7
[Zanim przejdziemy do opisu dnia chciałabym, żebyś zerknęła na zdjęcie obok, to tutaj – w jurtach wśród szczytów Małego Kaukazu spędzimy noc i to tej unikalnej odmiany regionalnej kuchnii spróbujemy ]
Naszym pierwszym punktem programu będzie oczywiście śniadanie. Następnie udamy się na zwiedzanie majestatycznego skalnego miasta Vardzia – obiektu będącego przypomnieniem złotego wieku Gruzji pod manowaniem KOBIETY – Królowej Tamar. Postać Królowej Tamar osobiście mnie inspiruje. Wychywywana wbrew zasadom podziału ról społecznych osiągnęła za swojego życia wszystko – dla siebie i swojej ojczyzny. Została nawet wyniesiona na ołtarze, jako gruzińska święta. Na terytorium skalnego miasta znajdują się jedyne znane freski z jej wizerunkiem. Warto przywołać jej energię podczas kobiecego wyjazdu!
Następnie wracamy do eksploracji bezdroży pokonując Przełęcz Goderdzi. Wspaniałe, Majestatyczne bezdroża zaprowadzą nas do maleńkiej wioski TAGO, na końcu świata i wyjątkowego Glampingu u jej szczytu.
Kolacja oraz nocleg w Glamping Tago.
Dzień 8
Jest kilka powodów dla których można rozważyć wstawanie o wschodzi słońca. Jednym z niewielu jest doświadczenie wschodu słońca wśród szczytów niezbadanych Gór Adżarskich. Wspólnie powitamy słońce w przepięknych okolicznościach przyrody.
Następnie śniadanie w naszym Glampingu. Tego dnia czeka nas wspaniały czas relaksu po wyczerpującej wyprawie, z której czerpałyśmy pełnymi garściami. Skupimy się na jodze, eksploracji wioski oraz wodospadingu, czyli kąpielach w ukrytych wśród semi-tropikalnego lasu wodospadach, których ilość w tym regionie wciąż jest nieznana!
Kolacja oraz nocleg w Glampingu Tago.
Dzień 9
Nadszedł czas na dzień ostateczny! Mimo zbliżającej się rozłąki, w dalszym ciągu celebrujemy i utrzymujemy humory na jak najwyższym poziomie.
Wczesnym południem kierujemy się do Batumi, ale wcześniej odwiedzimy jeszcze Park Narodowy Mtirala. Tak udamy się na trekking wśród lasu tropikalnego! Unikalna przyroda regionu Adżarski stanowi ukryty skarb Gruzji, wciąż odwiedzany przez nielicznych!
Wieczór spędzimy na plaży, wznosząc kieliszek szampana z widokiem na fale Morza Czarnego. Batumi ma wiele do zaoferowania odkrywcom, którzy wiedzą gdzie szukać prawdziwego charakteru tego wyjątkowego miasta.
Będziemy bawić się wyśmienicie, będziemy odkrywać, śmiać się. Intensywnie spędzimy ostatnią noc w Gruzji, w mieście, które nigdy nie śpi!
Kolacja i nocleg w Batumi lub w Kvariati.
Dzień 10
8:00 Śniadanie i transfer na lotnisko w Kutaisi. Pożegnanie z Gruzją pełne łez.
Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w hotelach, winnicach oraz agroturystykach. Pokoje 2 i 3 osobowe. Liczba noclegów: 9 (uwaga – krótki nocleg po przylocie jest wliczone w cenę wyjazdu! Nie musicie się przejmować niczym – prosto z lotniska jedziemy do hotelu!)
Cena zawiera 9 śniadań i 8 obiadokolacji.
Transport realizowany będzie komfortowymi samochodami 4×4. UWAGA – wyjazd jest realizowany tylko i wyłącznie samochodami terenowymi od początku do końca wyjazdu.
LIPIEC – Dla KOBIET, które są gotowe na celebrację życia i czerpanie z niego maksymalnej przyjemności w realiach gruzińskiej winnicy. Dla miłośników jedzenia, wina oraz wielbicieli wypraw 4×4. Dla osób aktywnych. Program jest intensywny. Nie musisz mieć doświadczenia w podobnych wyjazdach – jesteśmy dla Ciebie i upewnimy się, w każdej sytuacji będziesz czuć się komfortowo.
SIERPIEŃ – Dla KOBIET i MĘŻCZYZN, którzy chcą zaznać przygody życia na Kaukazie.
Uwaga – wyjazd NIE jest odpowiedni dla osób, które mają chorobę lokomocyjną. Żadnej uczestniczce nie gwarantujemy miejsca z przodu samochodu.
Podczas wyjazdu będziemy smakować Gruzję od strony kulinarnej skupiając się na lokalnych przysmakach. Wszystkie składniki potrwa przygotowywanych przez Panią Ketevan oraz uczestników wyjazdu są w 100% organiczne i produkowane w okolicy.
Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętamy. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Dziki wschód, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść o 2 kroki z udeptanego szlaku i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.
Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi