Góry i Morze – 8 dniowa wyprawa 4×4 z Kutaisi

Informacje

Zapraszamy do uczestnictwa w wyprawie, którą należy orkeślić jako idealne połączenie bliskości z dziką naturą, gruzińskiej gościnności oraz wypoczynku nad Morzem Czarnym.

Wyprawa w realizowana będzie samochodami terenowymi z doświadczonymi gruzińskimi kierowcami. Przemierzymi góry, doliny, wybrzeża unikając szlaków powszechnie znanych i licznie odwiedzanyc – nie o to w Gruzji chodzi. Stawiamy na autentyczność, prawdę i wspaniałe, górskie widoki. W części nadmorskiej korzystać będziemy z samochodu 2×4.

Czas

8 dni

Ilość osób

16 osób

Cena

€790 / osoba

Miejsce

Gruzja

Góry i Morze – 8 dniowa wyprawa 4×4 z Kutaisi

Wyprawa w skrócie

Terminy

UWAGA! Istnieje możliwość wykupienia tylko części GÓRSKIEJ 4×4 – Pętla Swanecka, bez pobytu nad morzem!
NOWY TERMIN: 1 sierpień 2024 – 8 sierpień 2024 – z KUTAISI

ZAPISY  – kliknik w LINK
W sezonie 2024 realizujemy tą wyprawę na życzenie dla grupy minimum 6 osobowych. Dostępna jest przez cały rok, z drobymi modykikacjami w sezonie zimowym.

Cena obejmuje

Paliwo na podanej trasie, Lokalni kierowcy, Bilety wstępu do atrakcji ujętych w programie, Degustacja w winnicy, SUPRA tradycyjna gruzińska z Tamadą i toastami, Noclegi 7 (w pokojach z prywatną łazienką, w ustalonej konfiguracji), Wyżywienie (5 śniadań i 5 kolacji u lokalnych gospodarzy, dwie kolacje w Batumi we własnym zakresie), Transport SAMOCHODAMI TERENOWYMI 4×4 w części górskiej, Warsztaty kulinarne w wiosce etnograficznej

Cena nie obejmuje

Lotów, Ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia, które obejmować będzie konie, a także wypadki pod wpływem alkoholu), Wydatków osobistych, Alkoholu poza degustacjami

Plan wyprawy

Dzień 1

14:30 ODBIÓR Z LOTNISKA W KUTAISI UCZESTNIKÓW LECĄCYCH Z POZNANIA.  W tym miejscu warto zaznaczyć, że lecąc do Gruzji zmieniamy czas nie tylko na +2h, ale również z europejskiego poczucia punktualności na Georgia Maybe Time. Zegarki zostawcie w domu. Liczyć będziemy tylko wschody i zachody słońca. Zobowiązuje się jednak, że przynajmniej przewodnik będzie (postara się być) zawsze na czas.

Tego dnia postawimy na aklimatyzację. Prosto z lotniska pojedziemy do Jaskini Prometeusza, której piękno i kolory zachwycają licznych odwiedzających. Jaskinie pokonamy spacerem wśród kolejnych sal udekorowanych stalaktytami i stalagmitami. 

Następnie udamy się na gruzińską suprę, czyli tradycyjną biesiadę z toastami i wyborną, lokalną kuchnią. Nasz gruziński gospodarz wtajemniczy nas w przekazywaną z pokolenia na pokolenie metodę produkcji wina w glinianych amforach zakopanych w ziemi. Ten wieczór zostanie (nie)zapomniany. Odbędą się również warsztaty kulinarne.

ODBIÓR UCZESTNIKÓW LECĄCYCH Z KATOWIC 22:25 - KOLACJA - ZAKWATEROWANIE

ODBIÓR UCZESTNIKÓW LECĄCYCH Z WARSZAWY 01:25 - KOLACJA - ZAKWATEROWANIE

Nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 2

Inauguracyjne śniadanie. Tego dnia wybierzemy się na trekking w kierunku kanionu Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu. W kulminacyjnym momencie będziemy przemieszczać się nad przepaścią, nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która została wykorzystana przy tworzeniu tej metalowej konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości.

Następnie, po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury.  Następnym punktem programu jest Kanion Martvili. Ten eksplorować będziemy z perspektywy pontonu sunącego leniwie po gładkiej, wyjątkowo błękitnej tafli wody

Wieczorem czeka nas supra – czyli tradycyjna biesiada z toastami. Impreza odbywa się na wsi 20 km od Kutaisi. W skromnym domu gospodarzy poznamy kwintesencje gruzińskiej gościnności oraz kulturę biesiadowania. Stoły uginać się będą od potraw, a winem wznosić będziemy tradycyjne toasty pod czujnym okiem Tamady. 

Nocleg w domu gościnnym. 

Dzień 3

Śniadanie w hotelu. Następnie wybieramy się na BAZAR – jeden z najosobliwszych w Gruzji. Czy biegają tam kurczaki – tak, czy lokalni Panowie piją tam wino zamiast je sprzedawać – tak, czy jest pysznie – OCZYWIŚCIE! Kupimy zestaw mistrzów – lokalny ser imeretyński oraz sulguni, świeży chleb, owoce o smaku, których nie zapomnicie NIGDY. Zakupy świadczą o jednym – czeka na piknik. A ten będzie nie byle jaki, ale w trakcie jednej z najwspanialszych przepraw 4×4 w Gruzji,  a także na świecie. Pokonamy słynną przełęcz Zagari, która wznosi się na poziomie prawie 3000 m n.p.m. oddzielając niziny od mistycznego Wielkiego Kaukazu. Naszym celem jest USHGULI – najwyżej położona, całorocznie zamieszkana wioska w Europie. Poza wspaniałymi widokami urozmaiconymi niepokojącymi wieżami rodowymi – obronnymi Ushguli kryje w sobie wiele tajemnic oraz mistyzycm stanowiący mieszankę pogaństwa oraz kultury ortodoksyjnych chrześcijan. Pod znakiem krzyża składa się tu ofiary z białych byków, ale my oczywiście ominiemy barbarzyńskie zwyczaje. 

W Ushguli będziemy eksplorować wąskie uliczki, udamy się na wzgórze z widokiem na Wielki Kaukaz oraz spróbujemy lokalnej odmiany chaczapuri z rąk gospodyń.  

Dzień 4

Poranek w Ushguli – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Surowa architektura miasteczka potęguje wrażenie odcięcia od świata w górach.

Tego poranka udamy się na pieszy trekking do lodowca Chaaladi (około 2 godziny marszu + przerwa na przekąskę). Lodowiec serwuje odwiedzającym niezapomniane doznania potęgi natury. Cisza przerywana jest donośnym trzaskiem osuwających się skał, glazów oraz lodowych odłamów. 

Następnie samochodem terenowym wjedziemy na imponującą wysokość 2850 m n.p.m. do Jezior Koruldi zakopanych wśród szczytów. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednocześnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju.

Odwiedzimy również jedną ze słynnych wież swańskich poznając historię rodziny, która ją wybudowała oraz funkcję podobnych obiektów w kulturze gruzińskich górali.

Wieczorna kolacja w restauracji z muzyką na żywo oraz nocleg w lokalnym, swaneckim domu gościnnym.

Dzień 5

Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Powoli żegnamy się z górskimi widokami. 
Naszym pierwszym przystankiem będzie zapora Enguri na rzece o tej samej nazwie. Zapora jest drugą pod względem wysokości zaporą łukową na świecie. Ma ponda 270 metrów wysokości, a elektrownia, która jest z nią połączona zapewnia energię elektryczną zachodniej Gruzji. 

Kolejnym przystankiem będzie interaktywne muzeum etnograficzne, które przedstawia życie w regionie Samegrelo. Poznamy unikalną, regionalną architekturę oraz w tej malowniczej scenerii zjemy obiad złożony z gruzińskich arcydzieł kulinarnych.

Kolejnym przystankiem będzie nadmorska wioska Ureki, gdzie drobny, czarny piasek na wyjątkowo silne magnetyczne właściwości. Mówi się, że czarne, drobne ziarenka mają również moc leczniczą. Sprawdzimy to wspólnie. 

Wieczorem zakwaterowanie w apartamentach w Batumi oraz wspólna kolacja. 

Dzień 6

Wiecie, że w Gruzji jest cała masa wodospadów?
W Samej Adżarii w naszych podróżach naliczyliśmy ich aż 17. Tym razem proponujemy Wam odwiedzenie dwóch z nich. Mirveti i Makhunseti.  

Po drodze odwiedzimy także bardzo stary most łukowy, wybudowany wg legend jeszcze w czasach gruzińskiej królowej Tamar w okolicach XI wieku. W obu wodospadach można się kąpać. Pamiętajcie o zabraniu ręczników. Koło mostu dodatkowo jest możliwość skorzystania z raftingu. Trasa spływu to około 6-7 km. Majty zwykle mokre, ale wrażenia niezapomniane. Bardzo polecamy. 

Po tych doznaniach odwiedzimy jeszcze lokalną winnicę. Będzie możliwość degustacji wina i oczywiście poznania sposobu w jaki nasi gospodarze go wytwarzają. Wiedza ta jest przekazywana z ojca na syna od wielu pokoleń. Długo trzeba się uczyć, aby wytwarzane wino było naprawdę dobre.

Po drodze w trakcie dnia zatrzymamy się oczywiście na pyszny lokalny obiad. Najedzeni, wioząc ze sobą „strategiczne” zapasy wina wracamy na nocleg do Batumi.

Wieczorem czeka nas supra – czyli tradycyjna biesiada z toastami oraz nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 7

Śniadanie w restauracji. 

Dzień poświęcony wypoczynkowi nad morzem. 
Naszym gościom proponujemy całodniową wycieczkę do pobliskiego Ogrodu Botanicznego lub skorzystanie z licznych atrakcji kurortu. 
Najlepszym miejscem na plażowanie jest oddalone od kilkanaście kilometrów od miasta SAPRI. Wioska znajduje się dokładnie przy przejściu granicznym z Turcją, a z wybrzeża widać już turecki meczet. 
W drodze powrotnej do Batumi warto zatrzymać się w Gonio, gdzie znajduje się twierdza z czasów rzymskich (I w n.e.). 

Wieczorem,  o zachodzie słońca zorganizujemy dla naszych gości wycieczkę SUP’ami z fotografem w nadmorskiej miejscowości Kvitiri. 

Wieczorna kolacja i nocleg w Batumi lub Kutaisi.

Uwaga! "Dzień 6" i "Dzień 7" mogą zostać zamienione ze względu na pogodę lub chęć wypoczynku uczestników. 

Dzień 8

Śniadanie w hotelu. 

Ostatnie zakupy w miasteczku, wizyta na najpiękniejszym bazarze w Gruzji w celu zakupu przypraw, pamiątek, zapasu lokalnego sera i czurczcheli. Spacer do górującej na miastem katedry Bagrati. 

Ostatnium punktem programu będzie wizyta w Jaskini Prometeusza, której piękno i kolory zachwycają licznych odwiedzających. Jaskinie pokonamy spacerem wśród kolejnych sal udekorowanych stalaktytami i stalagmitami. 

Transfer na lotnisko 2 godziny przed planowany odlotem. Pożegnanie pełne łez. Do miłego zobaczenia!

Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych lub hotelach. Pokoje 2 osobowe lub 3 osobowe na życzenie w innej konfiguracji z prywatną łazienką. Zapisując się SOLO musisz mieć świadomość, że nie będziesz mieć pokoju jednoosobowego. Pary zawsze mają pokój prywatny, 2 osobowy. 

Cena zawiera 7 śniadań oraz 5 kolacji. Wśród kolacji znajdą się 2 SUPRY, czyli gruzińskie biesiady z toastami.  

7 dni pracy, wraz z wyżywieniem i noclegami gruzińskiego kierowcy, który w języku angielskim lub rosyjskim będzie pełnił funkcję lokalnego przewodnika. UWAGA – zgodnie z moim doświadczeniem to właśnie Gruzińscy kierowcy są kluczem do wspaniałych wspomnień z wyprawy. NIKT, żaden polski, wyszkolony w historii Gruzji przewodnik nie zastąpi naszych gruzińskich kierowców, którzy pracują z poczuciem gościnności i pasji do pokazywania swojej ojczyzny! 

Dla wszystkich, którzy są gotowi na wschodnią rzeczywistość w najlepszym wydaniu. Dla tych, którzy chcą zobaczyć Prawdziwą Gruzję z dala od turystycznego szlaku. Dla tych, którzy zamiast wchodzić do kolejnego obiektu sakralnego wolą zachwycić się dziką przyrodą – kanionami, stepami, dolinami i szczytami. 

Wreszcie dla tych, którym przyjemność sprawia podróżowanie samochodami 4×4, zamiast turystycznego busa. 

Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec DELIKATNEJ zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika. 
Atrakcje wymienione w dniu pierwszym i ostatnim mogą zostać zamienione ze względu na godzinę przylotu/odlotu. 

UWAGA: Właścicielka biura nie bierze udziału w wyprawie. Organizuje i nadzoruje z biura w Kutaisi. 

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).