Gruzińska Droga Wojenna 4×4 z Doliną Truso

Tbilisi – Ananuri – Gudauri – Przełęcz Krzyżowa – DOLINA TRUSO - Stepancminda – Gergeti – Tbilisi

Informacje

Gruzińska Droga Wojenna to historyczna nazwa malowniczej trasy przecinającej Wysoki Kaukaz. Przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą pod względem walorów krajobrazowych drogę w regionie. Ciągnie się od stolicy Gruzji – TBILISI, aż do granicy z Rosją. W tej wersji wycieczki poszerzona jest o trekking/explorację 4×4 Doliny Truso – fascynującego miejsca o przepięknym krajobrazie i trudnej historii.

Czas

1 dzień

Ilość osób

od 4

Cena

220 gel / osoba

Miejsce

Gruzja

Gruzińska Droga Wojenna 4×4 z Doliną Truso

Wyprawa w skrócie

Terminy

Wycieczka dostępna w sezonie letnim. Od majówki, aż do pierwszym silnych opadów śniegu w grudniu. Wynika to z dostępności wjazdu do Doliny Truso.

W tym miejscu pojawiać się bedą dostępne terminy wycieczki. Niezależnie od nich zachęcam do zapisywania się na wybrany termin, a my postaramy się dopasować do Państwa.

Cena obejmuje

Prywatny samochód z gruzińskim kierowcą, Paliwo na podanej trasie, Kiedy zbierze się większa grupa przewodnik polskojęzyczny, przy mniejszej – przewodnik lokalny, Transport SAMOCHODAMI TERENOWYMI 4×4 od początku do końca wyjazdu! (Auta typu Toyota Land Cruiser i Toyota Sequoia lub Mitsubishi Delica)

Cena nie obejmuje

Kawy na tarasie Rooms Hotel, Posiłków, Wydatków własnych

Plan wyprawy

Etap 1

ZBIÓRKA 8:50 w jednym z punktów, w zależności od dnia:
a) Pomnik Roweru przy stacji metra Rustaveli
b) partnerskie biuro przy Bazarze Orbeliani

(Uwaga, w związku z wycieczką grupową czas oczekiwania na gości do max 20 minut. W razie spóźnienia warto skontaktować się z operatorem wycieczki za pośrednictwem apliakacji Whatsapp)

Po spotkaniu z kierowcą/przewodnikiem nie tracąc czasu wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną ciągnącą się z obrzeży stolicy, aż do Władykaukazu. Naszym pierwszym przystankiem będzie punkt widokowy na zaporę Zhinvali, gdzie można podziwiać majestatyczny widok na lazurową wodę zbiornika na tle gór Wielkiego Kaukazu. 

Bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym znajduje się Twierdza Ananuri – jeden z najważniejszych przystanków dzisiejszej wycieczki. Forteca z XIII w n.e. charakteryzuje się ciekawą architekturą charakterystyczną dla regionu oraz wieżą widokową, która nadaje się do eksploracji dla osób, które nie boją się wysokości. W tym miejscu znajduje się również nieduży bazar z rękodziełem oraz przekąskami. 

Po chwili odpoczynku udamy się na południe w kierunku Przełęczy Krzyżowej – najwyższego punktu na trasie (2300 m n.p.m.), z której rozciąga się niezapomniany widok na doliny Tereku i Aragwi. Jest to najwyższy punkt na trasie przejazdu oraz symboliczne wrota przez Wielki Kaukaz. Nazwa historycznego szlaku nawiązuje właśnie do faktu, że wrogie armie atakując Gruzję, czy planując wyprawy dalej na południe zmuszone były przekroczyć Wielki Kaukaz właśnie w tym punkcie.

Etap 2

Tuż za przełęczą można podziwiać monument (nie)przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej z XIX wieku. Zarówno latem, jak i zimą miejsce to przyciąga turystów niezwykłym widokiem na okoliczne szczyty. 

Kulminacyjnym punktem naszego programu jest wjazd 4x4 do słynne Doliny Truso - spektakularnej dolinę wzdłuż rzeki Terek oraz nieformalnej granicy z okupowaną Osetią Południową.  Miejsce słynnie z opuszczonych ze względu na działania wojenne  wiosek, wyjątkowych kolorów krajobrazu (zielone polany w kontraście do czerwono-żółtego trawertynu) oraz źródeł wód mineralnych.

Wycieczka Doliną Truso to wspaniała zabawa 4×4 dla wszystkich – zarówno tych, którzy chcą Dolinę Zwiedzać pieszo, jak i tych, którzy wolą terenową eksploracje.  Nasi przewodnicy zabiorą Was z trudno dostępne miejsca i pokażą ukryte skarby Doliny. Wycieczkę urozmaicimy piknikiem na łonie natury z lokalnym serem, chlebkiem shoti oraz winem. W tym wariancie wycieczka realizowana jest od początku do końca samochodami 4x4 z przewodnikiem anglojęzycznym. 

Podczas  naszych wycieczek panuje wspaniała atmosfera. Od lat nasze usługi przyciągają poszukiwaczy przygód w każdym wieku, a nasi kierowcy i przewodnicy to urodzeni gospodarze, których pasją jest pokazywanie ojczyzny przyjezdnym z Polski i całego świata.

Etap 3

Po przerwie na obiad w wiosce Stepancminda wjedziemy na wysokości 2170 m n.p.m do monastyru Świętej Trójcy na wzgórzu Gergeti. Miejsce to ulokowane jest bezpośrednio pod najwyższym szczytem tej części Gruzji – pod górą Kazbek.

Dojrzenie szczytu w pełni okazałości jest dużym szczęściem. Góra to wygasły wulkan, samotny szczyt, który lubi skrywać się pod gęstą zasłoną gór.  Przy dobrej pogodzie widać nie tylko szczyt, ale również niezwykłą panoramę wioski Stepancminda, która zdaje się opierać napierającej z każdego kierunku ściany skał. Nie bez powodu jest to najpopularniejsza destynacja turystyczna w Gruzji! 

Powrót do Tbilisi zaplanowany jest na godzinę 21:00. Ten czas może się wydłużyć. Od 2022 roku trasa ta jest jedyną drogą przesyłową między Europą, a Rosją. Ciąg Tirów czekających na swoją kolej ciągnie się z przerwami już od stolicy Tbilisi. 

Uwaga - wycieczka dostępna jest od maja, czyli on czasu gdy dojazd do Doliny będzie możliwy, aż do pierwszych dużych opadów śniegu (grudzień). 

 

Cena: 220 gel/osoba z przewodnikiem anglojęzycznym.

Cena: 290 gel/osoba z przewodnikiem polskojęzycznym

(Przewodnik polskojęzyczny nie jest dostępny codziennie, po zapisie na tą wersję wycieczki wyślemy informacje o wariantach wycieczki dostępnych danego dnia)

Dostępna jest równiez wycieczka BEZ DOLINY TRUSO, realizowana busem:
Cena: 120 gel/osoba z przewodnikiem anglojęzycznym.

Cena: 180 gel/osoba z przewodnikiem polskojęzycznym.

(Przewodnik polskojęzyczny nie jest dostępny codziennie, po zapisie na tą wersję wycieczki wyślemy informacje o wariantach wycieczki dostępnych danego dnia)

Dla większej grupy osób (minimum 5) możemy zaproponować niższą cenę dla wyprawy 4×4.

Również posiadacze naszego przewodnika po Gruzji mają 10% zniżki na wyprawy w wersji  4×4.  

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).