Gruzja – Rodzinne 4×4

Informacje

Gruzja – Rodzinne 4×4 to program w stylu JEEP SAFARI (self-drive) stworzony dla rodzin, które są nastawione na przygodę, poznanie prawdziwej magii Gruzji oraz najlepszych atrakcji w komfortowych warunkach. Samochody terenowe, bliskość natury, piesze wycieczki, a wszystko to pod okiem doświadczonej przewodniczki polskojęzycznej. Tempo zwiedzania jest optymalne – pozwoli Wam na oddech i odpoczynek, napawanie się gruzińskim maybe-time, a jednocześnie wypełniony atrakcjami na tyle, aby nikt się nie nudził. Od początku do końca wyjazdu przewodniczka, która zabierze na wyprawę również swoje dzieci będzie czuwać na waszym komfortem i modyfikować plan tak, aby rownież najmłodsi czuli się dobrze. Każda rodzina posiada osobny samochód, co pozwala uczestnikom na większą swobodę w realizacji programu.
Brzmi dobrze? A to tylko zalążek tego, co dla Was przygotowaliśmy! Sprawdź harmonogram, obudź w sobie amazonkę i wybierz się z nami!

55o euro/osoba – miejsce w samochodzie przewodnika
Cena to 2990 euro/samochód z ekipą 4 osobową
Cena to 2690 euro/samochód z ekipą 3 osobową 

Czas

9 dni

Ilość osób

7 samochodów

Cena

od €550 / osoba

Miejsce

Gruzja

Gruzja – Rodzinne 4×4

Wyprawa w skrócie

Terminy

TERMINY 2024:
20 – 28 lipiec 2024 (loty Wizzair do Kutaisi) – wyjazd rodzinny – 4/7 samochodów wolnych

Cena to 2990 euro/samochód z ekipą 4 osobową

Cena to 2690 euro/samochód z ekipą 3 osobową

Koszt wyjazdu w samochodzie organizatora: 550 euro/osoba

Cena obejmuje

Noclegi, Polskojęzyczny przewodnik, Warsztaty kulinarne, Polskojęzyczna przewdoniczka, SUPRA tradycyjna gruzińska z Tamadą i toastami, Degustacje w winnicy, Wyżywienie (9 śniadań i 2 obiadokolacje w formie supry), Transport SAMOCHODAMI TERENOWYMI 4×4 w formie self drive, noclegi (8)

Cena nie obejmuje

Lotów, Ubezpieczenia (zachęcam do wykupienia ubezpieczenia, które obejmować będzie konie, a także wypadki pod wpływem alkoholu), Wydatków osobistych, Alkoholu poza degustacjami, Kolacji (restauracje są tańsze niż w Polsce), Paliwo, około 1000 pln/samochód/wyprawa

Plan wyprawy

Dzień 1

Dzień pierwszy rozpoczyna się odbiorem z lotniska w Kutaisi. Warto pamiętać, że samoloty lecące z Polski do Gruzji mniej więcej na wysokości Rumuni zmieniają czas z europejskiego na Georgia Maybe Time, a zatem wszelka punktualność przestaje obowiązywać. Przewodnik postara się jednak być na czas! Inauguracyjne spotkanie rozpoczynamy o 14:00 wznosząc toast gruzińskim winem za WSPANIAŁĄ WYPRAWĘ, która połączy nas na zawsze!  Następnie udajemy się na luźne zwiedzanie miasta. 

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku w hotelu udamy się do wioski Rokhi, gdzie dołączymy do SUPRY – tradycyjnej gruzińskiej biesiady. Zanim zasiądziemy do stołu dołączymy do lokalnych gospodyń w lepieniu charakterystycznych pierożków chinkali. Nauczymy się sztuki tworzenia wina,  które degustować będziemy spacerująć wśród winorośli. Wreszcie, o zachodzie słońca usiądziemy razem do suto zastawionego stołu i oddamy się temu, co Gruzini nazywają celebracją życia. Wzniesiemy toasty i poddamy intensywnej degustacji lokalną kuchnie, która słynnie jako jedna z najlepszych na świecie! 

Nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Dzień 2

Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu odbieramy samochody 4×4 oraz wybieramy się na BAZAR – jeden z najosobliwszych w Gruzji. Czy biegają tam kurczaki – tak, czy lokalni Panowie piją tam wino zamiast je sprzedawać – tak, czy jest pysznie – OCZYWIŚCIE! Kupimy zestaw mistrzów – lokalny ser imeretyński oraz sulguni, świeży chleb, owoce o smaku, których nie zapomnicie NIGDY. Zakupy świadczą o jednym – czeka na piknik.  Kolejnym punktem programu będzie trekking w kierunku kanionów Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu.

Następnie! Po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury.  Po chwili odpoczynku przemieścimy się w stronę Kanionu Martwili. Ten eksplorować będziemy na dziko. Z dala od turystycznych tłumów. Możliwa będzie kąpiel w krystalicznie czystej wodzie, wśród wodospadów i dzikiej natury.   Nie zwalniamy tempa i jedziemy prosto do Mestii – stolicy wysokogórskiego regionu Swanetii. 

Kolacja i nocleg w lokalnym domu gościnnym.  Będziecie zachwyceni! 

Dzień 3

Poranek w Mestii – śniadanie z widokiem na Kaukaz w lokalnym domu gościnnym. Surowa architektura miasteczka potęguje wrażenie odcięcia od świata w górach. Tego poranka udamy się na pieszy trekking do lodowca Chaaladi (około 2 godziny marszu + przerwa na przekąskę). Lodowiec serwuje odwiedzającym niezapomniane doznania POTĘGI NATURY. Cisza przerywana jest donośnym trzaskiem osuwających się skał, glazów oraz lodowych odłamów. 

Następnie samochodem terenowym wjedziemy na imponującą wysokość 2850 m n.p.m. do Jezior Koruldi zakopanych wśród szczytów. Miejsce to jest imponujące widokowo, a jednoczesnie wywołuje w odwiedzających uczucie spokoju. Kompleks Jezior jest zakopany wśród szczytów, które można eksplorować mają dobrą kondycje. Krajobraz urozmaicają obecne tam konie oraz widok na linię chmur, która znajduje się poniżej nas. 

Wieczorna kolacja w restauracji z muzyką na żywo odbędzie się w słynnej restauracji Laila. Wspaniałe potrawy lokalne, doskonałe wino oraz tradycyjna muzyka i tańce. 

Nocleg w lokalnym domu gościnnym. 

Dzień 4

Śniadanie w lokalnym domu gościnnym. Dzień zaczniemy od odwiedzin w jednej ze słynnych Swaneckich Wież górujących nad miasteczkiem poznając fascynującą historię jej mieszkańców. Zobaczymy również słynny punk widokowy Hetshkili Huts z najpiękniejszą panoramą Wielkiego Kaukazu. 

Następnie udamy się na offroadową wycieczkę do Ushguli – najwyżej położonej wioski w regionie. Miejsce to uważane jest za najwyżej położoną całorocznie zamieszkałą osadę w Europie, choć nierozstrzygnięte pozostaje, czy Gruzja to jeszcze Europa, czy już Azja.  Już sam przejazd dostarcza wielu emocji i niezapomnianych widoków, ale dotarcie do tej odosobnionej wioski u stóp Kaukazu jest unikalnym przeżyciem. 

Na miejscu w zależności od kondycji grupy – trekking do lodowca lub luźny spacer wśród wąskich alejek wioski na pobliskie wzgórze sakralne. 

Następnie przejedziemy jedną z najpiękniejszych tras offroadowych w Gruzji zamykając Pętlę Swanecką. Kolacja oraz nocleg w Gelati, u stóp tysiącletniej akademii i kompleksu monastyrów.  

Dzień 5

Chwilę po  9:00 jemy śniadanie, opuszczamy dom gościnny i udajemy się pod samą granicę z Azerbejdżanem, czyli do słynnego Oasis Club w Udabno. Droga do Udabno to przejazd przez bezkresne stepy, które w zależności od pory roku przybierają różne barwy. Od intensywnej zieleni, przez beże i czerwienie, aż po typową suchą sawanne. Na drodze można dostrzec żółwie, borsuki i wiele innych.  Skromnie zaludnione połacie trawiastej pustyni, ciągnące się aż po horyzont stanowią w tym miejscu iście majestatyczny widok!

Wśród łagodnych wzgórz stepowych ukryte są Tęczowe Góry, do których wiedzie offroadowy szlak. W pobliży znajdują się również liczne opuszczone moanstyry kompleksu Davit Gareja ukryte w skałach – zwiedzimy obie! 

Nasze miejsce noclegowe jest równie niezwykłe – drewniane cottage wśród stepów pod logo Oasis Club Udabno. Pobyt w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem. Kolację w tym niezwykłym miejscu dodatkowo urozmaici nam koncert lokalnych gospodyń – potomkiń przesiedleńców z górskiego regionu Swanetii, które w tym przerażających warunkach kultywują rodowe tradycje wbrew przeciwnościom losu.  W tych głosach słychać tęskonę i nadzieję. 

Dzień 6

Śniadanie w Oasis Club. Opuszczamy cywilizację udając się wprost ku górskim przygodom pokonując słynną Gruzińską Drogę Wojenną. Aby uniknąć turystycznych tłumów udajemy się wprost do Doliny Truso – offroadowy szlak wiedzie do opuszczonej, spektakularnej doliny rzeki Terek. Miejsce słynie z opuszczonych ze względu na bolesną historię wiosek, wyjątkowych kolorów krajobrazu (zielone polany w kontraście do czerwono-żółtego trawertynu) oraz źródeł wód mineralnych (z których absolutnie nie można korzystać, ani nawet nocować w ich pobliżu! Uwaga dla osób planujących wyprawę na własną rękę).
W Dolinie czeka na kilkukilometrowy trekking, zwiedzanie Twierdzy Zakagori oraz piknik. Gruziński ser, świeży chleb z pieca tone nigdzie nie smakuje tak wyśmienicie. Nie tracąc czasu wjeżdżamy na wysokość ponad 2000 m n.p.m. do monastyru Gergeti, z którego rozciąga się fantastyczny widok na leżącą u jego stóp wioskę oraz górujący w oddali szczyt uśpionego wulkanu Kazbek (5033 m n.p.m.).
Uwaga: w przypadku zachmurzenia ten punkt programy przeniesiemy na poranek następnego dnia (szansa na ujrzenie szczytu jest statystycznie najwyższa o poranku).
Nocleg i kolacja z lokalnych specjałów u zaprzyjaźnionej gospodyni. 

Dzień 7

Śniadanie w domu gościnnym. Następnie udamy się na kilkukilometrowy trekking w Dolinie Juta, którego celem będzie pięknie usytuowane jezioro pod Masywem Chakhvi. Dolina Juta jest określana jako najpiękniejsze miejsce w regionie, którego kolory w ciągu roku przechodzą od intensywnych zieleni wczesną wiosną i latem do pomarańczy późną jesienią. Przerwa lunchowa w schronisku Fifth Season. 

W drodze powrotnej do cywilizacji zwiedzimy wszystkie najważniejsze atrakcje Gruzińskiej Drogi Wojennej – Punkt widokowy na przełęcz Krzyżową,  zaporę Zhinvali, gdzie można podziwiać majestatyczny widok na lazurową wodę zbiornika na tle gór Wielkiego Kaukazu.  Bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym znajduje się Twierdza Ananuri – jeden z najważniejszych przystanków dzisiejszej wycieczki. Forteca z XIII w n.e. charakteryzuje się ciekawą architekturą charakterystyczną dla regionu oraz wieżą, która nadaje się do eksploracji dla osób, które nie boją się wysokości. 

Kolacja oraz nocleg w Tbilisi lub Mcchecie.

Dzień 8

Dzień poświęcimy fascynującej stolicy Gruzji, miastu kontrastów – Tbilisi. Czekają nas spacery wśród krętych uliczek starego miasta, wizyta u górującej nad miastem Matki Gruzji – pomnika witającej przyjaciół czarką wina i wrogów – mieczem. Tych drugich stolica miała w toku swojej historii wielu, a każdy z nich zostawił ślad w architekturze i atmosferze miasta tworząc wspaniałą mozaikę wielu kultur. Zwiedzanie miasta będzie miało charakter nieśpieszny, skoncentrowany na przyjemności, której kulminacją będzie wieczorna kolacja z pokazem tańców narodowych oraz muzyką na żywo.
Po kolacji dla chętnych wyjątkowa atrakcja – wizyta w Gruzińskich Łaźniach Siarkowych zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Doświadczenie jest dokładnie opisane tutaj: CLICK

Nocleg w hotelu w stolicy lub w Mcchecie

Dzień 9

 8:00  Śniadanie i transfer na lotnisko w Kutaisi. Pożegnanie z Gruzją pełne łez.

Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w hotelach, winnicach oraz agroturystykach. Pokoje 2 i 3 i 4 osobowe. Liczba noclegów: 9 (uwaga – krótki nocleg po przylocie jest wliczone w cenę wyjazdu! Nie musicie się przejmować niczym – prosto z lotniska jedziemy do hotelu!)

Cena zawiera 8 śniadań i 2 obiadokolacje.

Transport realizowany będzie komfortowymi samochodami 4×4. UWAGA – wyjazd jest realizowany tylko i wyłącznie samochodami terenowymi od początku do końca wyjazdu. 

Dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, które są nastawione na przygodę, odkrywanie i prawdę o Gruzji. Wyprawa zapewnia wspaniały czas dla uczestników w każdym wieku, a przewodniczka zadba o szczegóły. 

Uwaga – wyjazd NIE jest odpowiedni dla osób, które mają chorobę lokomocyjną. 

Podczas wyjazdu będziemy smakować Gruzję od strony kulinarnej skupiając się na lokalnych przysmakach. Wszystkie składniki potrwa przygotowywanych przez Panią Ketevan oraz uczestników wyjazdu są w 100% organiczne i produkowane w okolicy.

Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętamy. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Dziki wschód, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść o 2 kroki z udeptanego szlaku i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.

Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).