Park Narodowy Maczakhela

(na tureckiej granicy)

Informacje

Tym razem proponujemy Wam wyprawę pod samą granicę z Turcją. Odwiedzimy ogromny Park Narodowy Maczakhela.

Poziom trudności: łatwy. Program nie wymaga dużo chodzenia, prawie cała trasa jest “cywilizowana” Około 600m drogi prowadzi stromo pod górkę po równej nawierzchni.

Dla kogo: dzieci, osoby starsze, miłośnicy wina i pięknych widoków. Każdy kto nie lubi się męczyć a lubi pozwiedzać będzie zadowolony

Wycieczka zawsze z polskojęzycznym przewodnikiem. 

Czas

1 dzień

Ilość osób

od 6

Cena

170 gel / osoba

Miejsce

Batumi

Park Narodowy Maczakhela

Wyprawa w skrócie

Terminy

ZAPISY:  Grzegorz

Szybki kontakt:  napisz lub zadzwoń +995 557 33 07 61 (Whatsapp, Viber, Telegram, Signal)

Mail: grzegorz@wakacjewbatumi.ge
(oczekiwanie na odp. od 6 do 12h)

Cena obejmuje

Prywatny samochód z gruzińskim kierowcą, Polskojęzyczny przewodnik, Degustacja wina, Niegazowana woda do picia, Wejściówki do płatnych miejsc odwiedzanych po drodze

Cena nie obejmuje

Wydatków osobistych, Obiadu

Plan wyprawy

Dzień 1

Tym razem proponujemy Wam wyprawę pod samą granicę z Turcją.

Odwiedzimy ogromny, zajmujący ponad 8700 hektarów, Park Narodowy Maczakhela. Miejsce gdzie nadal rządzi natura, a ludzie są tylko gośćmi.

Ponad 30% powierzchni Parku jest ścisłym rezerwatem przyrody. Jest to jeden z najbardziej cennych i unikalnych ekosystemów Gruzji. Znajdują się tu starożytne lasy kolchiczne, wpisane w roku 2021 na listę Światowego Dziedzictwa UNSCO. Ekosystem Parku jest jednym z ostatnich pozostałych fragmentów niegdyś rozległego pasa lasów tropikalnych, które rozciągały się przez całą Eurazję. Dziewiczy las datuje się na 10 milionów lat.

W czasie wycieczki obejrzymy przepiękne wodospady, kamienny most zbudowany około roku 1200 w czasach, kiedy Gruzją rządziła królowa Tamar. Przespacerujemy się po górach, wśród praktycznie nietkniętej ludzką ręką dzikiej przyrody. W okolicy panuje długa tradycja wyrobu broni, w tym broni palnej. Odwiedzimy dom miejscowego kowala-rusznikarza, który wprowadzi nas w tajniki swojego rzemiosła. Odwiedzimy także muzeum etnograficzne, będzie można zapoznać się z realiami codziennego życia w górach 100 i więcej lat temu.

W dalszej części wycieczki odwiedzimy lokalne Marani – dom wina. W tym miejscu wino jest produkowane do dziś bardzo starą i unikalną dla Gruzji metodą – w kvevri, wielkich dzbanach zakopanych po szyjkę w ziemi. W winnicy oczywiście będziemy degustować. Dla chętnych będzie możliwość zakupu wina, znając już jego wysoką jakość, polecamy skorzystać.

Po pokrzepieniu się winem zatrzymamy się na obiad, po którym powoli zaczniemy wracać do Batumi.

Wracając nie zapomnimy odwiedzić i przetestować mostu linowego, rozwieszonego nad bardzo rwącą w tym miejscu rzeką. Przejście po nim na drugą stronę to naprawdę niezapomniane przeżycie. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wracamy na nocleg do Batumi.

W czasie wycieczki jest dostępne jeszcze kilka atrakcji dla chętnych: można kąpać się w rzece i/lub w wodospadach.

Jest możliwość jazdy „tyrolką” – której lina nośna jest rozwieszona niezmiernie ciekawie, w poprzek rwącej rzeki.

Jeśli ktoś chciałby się mocniej wyszaleć można skorzystać z opcji jazdy quadem. Sprzęt, przewodnika i trasę sprawdziliśmy osobiście i możemy jedynie polecić. Taka godzinka jazdy na quadzie po górskich szutrach i człowiek zapomina o wszystkich swoich zmartwieniach. 

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).