Plan wyprawy
Dzień 1
14:30 ODBIÓR Z LOTNISKA W KUTAISI UCZESTNIKÓW LECĄCYCH Z POZNANIA. W tym miejscu warto zaznaczyć, że lecąc do Gruzji zmieniamy czas nie tylko na +2h, ale również z europejskiego poczucia punktualności na Georgia Maybe Time. Zegarki zostawcie w domu. Liczyć będziemy tylko wschody i zachody słońca. Zobowiązuje się jednak, że przynajmniej przewodnik będzie (postara się być) zawsze na czas.
Tego dnia postawimy na aklimatyzację. Prosto z lotniska pojedziemy do Jaskini Prometeusza, której piękno i kolory zachwycają licznych odwiedzających. Jaskinie pokonamy spacerem wśród kolejnych sal udekorowanych stalaktytami i stalagmitami.
Następnie udamy się na gruzińską suprę, czyli tradycyjną biesiadę z toastami i wyborną, lokalną kuchnią. Nasz gruziński gospodarz wtajemniczy nas w przekazywaną z pokolenia na pokolenie metodę produkcji wina w glinianych amforach zakopanych w ziemi. Ten wieczór zostanie (nie)zapomniany. Odbędą się również warsztaty kulinarne.
ODBIÓR UCZESTNIKÓW LECĄCYCH Z KATOWIC 22:25 - KOLACJA - ZAKWATEROWANIE
ODBIÓR UCZESTNIKÓW LECĄCYCH Z WARSZAWY 01:25 - KOLACJA - ZAKWATEROWANIE
Nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 2
9:30 rano śniadanie . Po inauguracyjnym, gruzińskim śniadaniu wybierzemy się na trekking w kierunku kanionów Okatse. Nagroda, która na nas czeka, za to dzielne pokonanie trasy (od bramy głównej w wiosce Giordi do wejścia na teren kanionu), to powalający widok który będzie nam towarzyszył podczas eksplorowania kanionu.
W kulminacyjnym momencie będziemy przemierzać nad przepaścią, która liczy sobie nawet 100m nad ziemią! Patrząc pod nogi, będziemy mieć wrażenie, że unosimy się w powietrzu dzięki technologii mostków, która składa się z metalowych konstrukcji. Historia ta nie jest wskazana dla osób z poważnym lękiem wysokości.
Następnie! Po intensywnym spacerze i lekkiej adrenalinie, odpoczniemy podczas pikniku wśród natury. Po chwili odpoczynku przemieścimy się w stronę Kanionu Martwili. Ten eksplorować będziemy na dziko. Z dala od turystycznych tłumów.
Następnie udamy się na obiadokolację, którą będzie degustacja w rodzinnej winnicy. Najlepsze dania regionalnej kuchni serwować będzie rodzina Omiadze znana w okolicy z wyśmienitego wina!
Nocleg w lokalnym domu gościnnym w Kutaisi
Dzień 3
Chwilę po 9:00 jemy śniadanie, opuszczamy dom gościnny i udajemy się pod samą granicę z Azerbejdżanem, czyli do słynnego Oasis Club w Udabno. Droga do Udabno to przejazd przez bezkresne stepy, które w zależności od pory roku przybierają różne barwy. Od intensywnej zieleni, przez beże i czerwienie, aż po typową suchą sawanne. Na drodze można dostrzec żółwie, borsuki i wiele innych. Skromnie zaludnione połacie trawiastej pustyni, ciągnące się aż po horyzont stanowią w tym miejscu iście majestatyczny widok!
Wśród łagodnych wzgórz stepowych ukryte są Tęczowe Góry, do których wiedzie offroadowy szlak. W pobliży znajdują się również liczne opuszczone moanstyry kompleksu Davit Gareja ukryte w skałach – zwiedzimy obie!
Nasze miejsce noclegowe jest równie niezwykłe – drewniane cottage wśród stepów pod logo Oasis Club Udabno. Pobyt w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem. Kolację w tym niezwykłym miejscu dodatkowo urozmaici nam koncert lokalnych gospodyń – potomkiń przesiedleńców z górskiego regionu Swanetii, które w tym przerażających warunkach kultywują rodowe tradycje wbrew przeciwnościom losu. W tych głosach słychać tęskonę i nadzieję.
Dzień 4
10:00 leniwe ŚNIADANIE.
Jemy śniadanie i zmierzamy ku kolejnej przygodzie! Dzień piąty, dniem poświęconym kulturze Kachetii. Odwiedzamy bazar na którym można wyposażyć się w obowiązkowe suweniry i poczuć lokalne obyczaje. Targ pachnie przyprawami, domowym koniakiem, a brzmi jak ul pełen pszczół. Kupując lokalne specjały pod okiem przewodnika spróbujemy swoich sił w targowaniu się. Tego dnia będziemy degustować wina w winnicy, gdzie produkcja odbywa się naturalną metodą. Zobaczymy miasto miłości Sighnagi spacerując po murach obronnych nad Doliną Alazani. Jeśli będziemy mieć szczęście uda nam się też kupić gruziński dywan.
Na kolację pojedziemy do rodzinnej winicy, której wyroby poddamy intensywnej degustacji. Po wszystkim nasi kierowcy zabiorą nas bezpiecznie do Udabno (po gruzińsku “pustynia”).
Tam spędzimy noc.
Tego wieczora czeka nasz również wycieczka konna o zachodzie słońca pod okiem polskojęzycznego przewodnika. Zwiedzać będziemy bezkresne stepy.
Dzień 5
Śniadanie wśród stepów. Aby uniknąć turystycznych tłumów jedziemy prosto na szlak znany jako Gruzińska Droga Wojenna. Udamy się na offroadowy szlak do Truso – spektakularnej doliny wzdłuż rzeki Terek. Miejsce słynie z opuszczonych ze względu na działania wojenne osetyjski wiosek, wyjątkowych kolorów krajobrazu (zielone polany w kontraście do czerwono -żółtego trawertynu) oraz źródeł wód mineralnych. Eksplorację Doliny podzielimy na część offroadową oraz część trekkingową. Marsz będzie na dystansje od 5 km do 15 km (po płaskim) w zależności od pogody. Zmęczeni mogą zawsze skrócić dystans korzystając z transportu 4×4. Następnie jedziemy do Stepancmindy (dawnego Kazbegi). Przerwa kawowa na tarasie Rooms Hotel, który cieszy się przestronnym tarasem z najpiękniejszym widokiem w okolicy. Nie tracąc czasu wjeżdżamy na wysokość ponad 2000 m n.p.m. do monastyru Gergeti, z którego rozciąga się fantastyczny widok na leżącą u jego stóp wioskę oraz górujący w oddali szczyt uśpionego wulkanu Kazbek (5033 m n.p.m.).
. Kolacja oraz nocleg w domu gościnnym w Kazbegi.
Dzień 6
Śniadanie z widokiem na Kazbek. Jeśli poprzedniego dnia o zachodzie słońca widoczność nie dopisała to właśnie teraz wiedziemy na wysokości 2170 m n.p.m. do monastyru Gergeti, znanego również jako Cminda Sameba. Miejsce to jest najbardziej znanym punktem widokowym w Gruzji. Szansa na ujrzenie kapryśnego szczytu Kazbek, który jest wygasłym wulkanem jest najwyższa właśnie przed południem.
Następnie napijemy się kawy z widokiem na Wielki Kaukaz oraz ruszymy na zwiedznie słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej. Odwiedziemy punkt widokowy na Przełęcz Krzyżową w Gudauri, Twierdzę Ananuri, Wielki Trawertyn. Dla chętnych możliwy jest również Rafting na rzecze Aragwi, choć dostępność tej atrakcji jest ściśle uzależniona od pogody. Zobaczymy również Twierdzę Ananuri nad zbirokiem wodnym o lazurowym odcieniu.
Zakwaterujemy się w hotelu w centrum miasta.
Kolacja będzie nie tylko festiwalem smaków, ale również artystycznym pokazem gruzińskich tańców narodowych przy muzyce na żywo. Coś dla ciała, coś dla ducha!
Następnie wybieramy się do łaźni, gdzie wraz z miejscowymi kobietami w absolutnie każdym wieku, zjednoczymy się w prawdziwie kobiecym kręgu, korzystając z dobroczynnych właściwości tradycyjnej bani oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym – celebrować będziemy kolejne bliskie doświadczenie gruzińskiej kultury
Nocleg w stolicy, być może najbardziej fascynującym mieście świata.
Dzień 7
9:00 Śniadanie.
Zaczniemy od spaceru wśród krętych uliczek starego miasta. Następnie udamy się na zwiedzanie miasta w sposób nieśpieszny, przyjemny, skoncentrowany na poznaniu prawdy o tym mieście, bez odhaczania kolejnych kościołów z listy MUST SEE. W programie zwiedzanie nie zabraknie Mostu Pokoju, Twierdzy Narikala z pomnikiem Matki Gruzji oraz licznych winiarni.
Poznamy ukryte zaułki starego miasta, jak również hipsterskie dzielnice młodego pokolenia Gruzinów (street art i neony, to chluba młodej, gruzińskiej bohemy). Plan na wieczór to wyjście na tradycyjną gruzińską suprę, na której poznamy tajniki tradycyjnego kaukaskiego stylu ucztowania. Najedzeni i szczęśliwi, udajemy się na nocleg do hostelu Fabrika, który sam w sobie jest atrakcją. Teren hostelu to stylowe, nowoczesne miejsce pełne atrakcji (od nocnych klubów, przez garncarstwo, aż po butiki lokalnych artystów).
Przychodzie też czas zakupów – pamiątek, wina i przypraw.
Późnym popołudniem ruszmy do Kutaisi. Kolacja i nocleg w Kutaisi.
Dzień 8
UCZESTNICY Z POZNANIA: Transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotu, około 4:30. Śniadanie na wynos.
Pozostali uczestnicy:
9:00 Śniadanie. Czas wolny na ostatnie zakupy w mieście oraz na bazarze w Kutaisi (kupujemy pamiątki, przyprawy, lokalne specjały). Przejazd na zwiedzanie Jaskini Prometeusza.
Transfer na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów:
a)Warszawa 15;30
b)Katowice 21:00 (Katowice mają jeszcze czas na kolacje w mieście)
Wszystkie wymienione w programie noclegi będą realizowane w gruzińskich domach gościnnych, hostelach oraz chatkach wśród stepów. LICZBA NOCLEGÓW: 7 (pokoje 2 i 3 osobowe)
Cena zawiera 7 śniadań oraz 7 obiadokolacji (w tym jedna SUPRA, czyli biesiada i jedna kolacja z pokazem tańców narodowych).
Transport realizowany będzie komfortowymi samochodami 4×4 oraz klimatyzowanym busem (busem przez 2 dni)
Podczas wyjazdu czuwam nad Waszymi wakacjami, ale nie biorę udziału w wyjeździe. O Wasz czas zadba lokalny kierowca z długoletnim doświadczeniem w pracy z Polakami ORAZ PROFESJONALNY PRZEWODNIK PRZYGODOWY.
Dla wszystkich, którzy są gotowi na kaukaską rzeczywistość – niepunktualność, bezproduktywność, częste zmiany planów i poważne zagrożenie uzależnienia się od życia tym trybem.
Uwaga: kategoria open to wyjazd dla mężczyzn i kobiet, par i singli. WYJAZD nie nadaje się dla rodzin! Te zapraszamy na inne wyprawy!
Kaukaz jest nieprzewidywalny. Program może ulec zmianie w zależności od okoliczności i pogody – w szczególności zmianie może ulec kolejność punktów na naszym szlaku. Wszelkie zmiany będą konsultowane z uczestnikami, ale ostateczna decyzja należy do przewodnika.
Jeśli miałabym wskazać jedno wydarzenie, które miało największy wpływ na moje życie wybór padłby na pierwszą podróż do Gruzji. Wyjazd niezapowiedziany, średnio zaplanowany i jeszcze słabiej zapamiętany. Region Kaukazu to majestatyczna natura, wspaniałe krajobrazy i fascynujący mieszkańcy. Kraina, gdzie gościnność, przyjaźń i wolność są wartościami absolutnymi. Ta część świata jest dla mnie ucieleśnieniem słowa PRZYGODA. Wystarczy odważyć się zejść 2 kroki poza udeptany szlak i oddać się nowym doznaniom, nowym smakom i nieprzewidzianym okolicznościom. Jedynie DOZNAJĄC Gruzji można ją naprawdę poznać. Ten stan duszy silnie uzależnia.
Martyna Kaczmarzyk-Mamasakhlisi