10/01/2020

ZIMA W GRUZJI #SWANETIA

🇬🇪🇵🇱ZIMA W GRUZJI 
#4 SWANETIA – informacje praktyczne❄️

1️⃣Dla kogo jest Zima w Swanetii? 

🏂Dla wszystkich tych, którzy oprócz warunków narciarsko/snowboardowych cenią sobie stary, dobry, gruziński klimat. Malownicza wioska zakopana wśród szczytów Wielkiego Kaukazu robi piorunujące wrażenie. 

2️⃣W Svaneti mamy 2 resorty narciarskie. 

❄️Hatsvali – około 8 km od Mestii. Uwaga! Z obrzeży wioski kursuje wyciąg krzesełkowy do resortu, więc taksówka nie jest konieczna, wystarczy się krótki spacer. 

❄️Tetnuldi – około 25 kilometrów od Mestii. Resort ma dłuższe trasy i bardziej rozbudowaną infrastrukturę.
🆖NIESTETY – żeby się tam dostać musicie wziąć prywatny transport. Koszt kierowcy z samochodem i paliwem na tej trasie to 150 gel (do podziału na maksymalnie 6 pasażerów). 

💲Cena skipasów na oba resorty (jest jeden wspólny karnet: 
1 dzień: dorosły 40 gel / dziecko 25 gel 
7 dni: dorosły 232 gel /dziecko 145 gel 
(Można też kupić na 6,5,4 … dni. Ceny odpowiednio niższe). 

3️⃣Najlepsza wypożyczalnia sprzętu to ta ulokowana obok Biura Przewodników (Guide Office). Cena za komplet wyposażenia to 30 gel/dzień.

4️⃣Cena przewodnika na SKITOUR / FREERIDE to 200 euro/dzień. Cena przewodnika na Resort Freeride – 150 euro/dzień. Koszt rozkłada się na max 5 uczestników.  
Kontakt do mojego ulubionego lokalnego specjalisty w tej dziedzinie na priv📨. 

5️⃣Gdzie spać? 

To jest ważne pytanie. Mestia zimą ma problem z elektrycznością i ciepłą wodą, więc należy wybrać miejsce o niezależnym źródle prądu! 
Znane mi miejsca, które mogę polecić: 
🆗Chalet Mestia (hotel)
🆗Old House Mestia (hotel) 
🆗Ioska’s House (guesthouse, bardzo ładny, raczej dla wyjazdu z przyjaciółmi, niż dla rodzin🍷). 

6️⃣Gdzie jeść? 

Uwaga, wbrew konwenansom nie polecam wykupowania kolacji w miejscu noclegu, chyba że jesteście pewni, że gospodyni stanie na wysokości zadania. Ten region jest już mocno zepsuty masową turystyką.

🍽Są 2 rozsądne opcje:

🔹SunSeti – restauracja w samym sercu miasta, jest bardzo dobre jedzenie i bardzo przystępne ceny. Za zestaw dla dwóch osób: 2x kebabi, 1x pure ziemniaczane z serem , chleb, 2x piwo i herbata zapłaciliśmy nieco ponad 25 gel. 🍗Mają jedno z najlepszych Shkmaruli (kurczak w sosie śmietanowo-czosnkowym) jakie jadłam w Gruzji. 

🔹Laila – jeśli szukacie nie tylko jedzenia, ale też muzyki na żywo i pokazu tańców gruzińskich. Jedzenie jak wszędzie – nic specjalnego, ale atmosfera przyjemnie biesiadna. Koniecznie trzeba robić rezerwacje. 

🔹Erti Kava – na deser i na kawę. Hipsterskie miejsce prowadzone przez młode Rosjanki, czy z Ukrainki. Próbują robić dobrą kawę + mają wifi + można się zaszyć i popracować. 

🆖Uwaga, Mestia cierpi na wolny internet, więc jeśli musisz pracować podczas wyjazdu to KONIECZNIE kup sobie kartę z internetem sieci MAGTI (czerwone logo na lotnisku).

7️⃣Czy można zimą dojechać do Ushguli? 

Tak, jak najbardziej. Zejdzie Wam 3 godziny, musicie mieć samochód z 4×4 i DOBRE zimowe opony. Ostatnio udało mi się dojechać bez łańcuchów. Przygotujcie sobie prowiant, bo w Ushguli zastaniecie wszytko zamknięte na 4 spusty. 

🚨UWAGA: Zimą w Mestii stacjonują 3 z naszych samochodów. Możecie wziąć na dzień, dwa lub tydzień.
📥W sprawie rezerwacji samochodów piszcie priv

Postęp czytania

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).