Gruzińska Droga Wojenna

Tbilisi – Ananuri – Gudauri – Przełęcz Krzyżowa – Stepancminda – Gergeti (widok na Kazbek) – Tbilisi

Informacje

Gruzińska Droga Wojenna to historyczna nazwa malowniczej trasy przecinającej Wysoki Kaukaz. Przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą pod względem walorów krajobrazowych drogę w regionie. Ciągnie się od stolicy Gruzji – TBILISI, aż do granicy z Rosją. Kulminacyjnym punktem wycieczki jest wjazd na wysokości 2170 metrów do monastyru u stóp najsłynniejszej góry Kazbek.

Czas

1 dzień

Ilość osób

od 1

Cena

120 gel / osoba

Miejsce

Gruzja

Gruzińska Droga Wojenna

Wyprawa w skrócie

Terminy

STANDARD (busem 2×4)
– angielskojęzyczny przewodnik – codziennie (120 gel/osoba)
– POLSKOJĘZYCZNY przewodnik (180 gel/osoba) – dostępność jest ograniczona do poszczególnych dni, po zapisaniu się na wycieczkę wyślemy informacje o dostępności

TOTAL OFFROAD 4×4 z Eksploracją Doliny Truso:
zapisy otwarte pod tym linkiem: LINK

Uwaga! Jeśli interesuje Cie inny termin i tak się zapisz – znajdziemy Ci towarzystwo i pojedziemy z minimum 4 osobami.

Cena obejmuje

Paliwo na podanej trasie, Kiedy zbierze się większa grupa przewodnik polskojęzyczny, przy mniejszej – przewodnik lokalny, prywatny samochód z anglojęzycznym przewodnikiem

Cena nie obejmuje

Posiłków, Wjazdu samochodem 4×4 do Monastyru Gergeti (przy wycieczce w wersji podstawowej), Wydatków własnych

Plan wyprawy

Etap 1

ZBIÓRKA 8:50 w jednym z 3 punktów, w zależności od dnia:
a) Plac Europejski
b) Pomnik Roweru przy stacji metra Rustaveli
c) partnerskie biuro przy Bazarze Orbeliani

Po spotkaniu z kierowcą/przewodnikiem nie tracąc czasu wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną ciągnącą się z obrzeży stolicy, aż do Władykaukazu. Naszym pierwszym przystankiem będzie punkt widokowy na zaporę Zhinvali, gdzie można podziwiać majestatyczny widok na lazurową wodę zbiornika na tle gór Wielkiego Kaukazu.  Bezpośrednio nad zbiornikiem wodnym znajduje się Twierdza Ananuri – jeden z najważniejszych przystanków dzisiejszej wycieczki. Forteca z XIII w n.e. charakteryzuje się ciekawą architekturą charakterystyczną dla regionu oraz wieżą, która nadaje się do eksploracji dla osób, które nie boją się wysokości.

Po chwili odpoczynku udamy się na południe w kierunku Przełęczy Krzyżowej – najwyższego punktu na trasie (2300 m n.p.m.), z której rozciąga się niezapomniany widok na doliny Tereku i Aragwi. Tuż za przełęczą można podziwiać monument (nie)przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej z IXX wieku, z którego rozciąga się fantastyczny widok na okoliczne wzgórza warty uwiecznienia na fotografiach.

Podczas  naszych wycieczek panuje wspaniała atmosfera. Od lat nasze usługi przyciągają poszukiwaczy przygód w każdym wieku, a nasi kierowcy i przewodnicy to urodzeni gospodarze, których pasją jest pokazywanie ojczyzny przyjezdnym z Polski i całego świata.

Etap 2

Kulminacyjnym punktem naszego programu jest wjazd na wysokości 2170 m n.p.m do monastyru Świętej Trójcy na wzgórzu Gergeti, które ulokowane jest bezpośrednio pod najwyższym szczytem tej części Gruzji – Kazbek. Dojrzenie szczytu w pełni okazałości jest dużym szczęściem. Góra to wygasły wulkan, samotny szczyt, który lubi skrywać się pod gęstą zasłoną gór.  Przy dobrej pogodzie widać nie tylko szczyt, ale również niezwykłą panoramę wioski Stepancminda, która zdaje się opierać napierającej z każdego kierunku ściany skał. Nie bez powodu jest to najpopularniejsza destynacja turystyczna w Gruzji! 

W cerkwi zlokalizowanej na wzgórzu należy zachować zasady ubioru zgodne z tradycją prawosławną. Przy wejściu znajdziecie chusty na głowy kobiet oraz spódnice (kobiety nie mogą do świątyni wejść w spodniach). W środku można za drobną ofiarą zapalić świece w wybranej intencji. 

W tej wersji wycieczki powrót do Tbilisi przewidziany jest na godzinę 19:00. Rzeczywisty czas powrotu jest zależny od warunków na drodze. 

Uwaga!

Istnieje możliwość poszerzenia wycieczki o Truso – spektakularną dolinę wzdłuż rzeki Terek. Miejsce słynnie z opuszczonych ze względu na działania wojenne osetyńskich wiosek, wyjątkowych kolorów krajobrazu (zielone polany w kontraście do czerwono -źółtego trawertynu) oraz źródeł wód mineralnych.

Wycieczka Doliną Truso to wspaniała zabawa 4×4 dla wszystkich – zarówno tych, którzy chcą Dolinę Zwiedzać pieszo, jak i tych, którzy wolą terenową eksploracje.  Nasi przewodnicy zabiorą Was z trudnodostępne miejsca i pokażą ukryte skarby Doliny. Wycieczkę urozmaicimy piknikiem na łonie natury z lokalnym serem, chlebkiem shoti oraz winem.

Cena: 180 gel/osoba z przewodnikiem polskojęzycznym.
Cena: 120 gel/osoba z przewodnikiem anglojęzycznym.

Zapytaj o możliwości konkretnego dnia, ja uważam, że nic nie zastąpi opowieści lokalnej przewodniczki w języku polskim, która opowiada o historii, tradycjach oraz życiu.       

Cena: 220 gel/osoba 

W cenie gwarantowany samochód 4×4 typu Toyota Sequoia, Mitsubishi Delica + wycieczka offroadowa do Doliny Truso, aż do Twierdzy Zakagori przy nieformalnej granicy z Osetią Południową.

Wycieczka jest wspaniałym wspomnieniem i pozwala zwiedzać Gruzińską Drogę Wojenną z dala od komercyjnych szlaków. Dolinę Truso odwiedza kilka/kilkanaście osób dziennie.

Trzeba być gotowym na minimum 5 km trekkingu wśród pięknych widoków opuszczonej Doliny Truso. 

Dla większej grupy osób (minimum 5) możemy zaproponować niższą cenę dla wyprawy 4×4.

Również posiadacze naszego przewodnika po Gruzji mają 10% zniżki na wyprawy 4×4.  

Zdjęcia z wyprawy

Formularz kontaktowy

Formularz wycieczek

Zapraszamy na niezapomniane wycieczki jednodniowa z Kutaisi oraz z Tbilisi.
Szczegółowy program poszczególnych propozycji wraz z ceną znajdziecie na naszej stronie www.martynazgruzji.pl/wyprawy.

Formularz wypraw

Zapraszamy na nasze wyjątkowe wyprawy do Gruzji! Pakujcie walizki, plecaki i jedźcie z nami wprost ku przygodzie na Kaukazie.

Zapisując się na wycieczkę akceptujesz program wyprawy w formie przedstawionej w ofercie na stronie,  w szczególności „cena obejmuje” i „cena nie obejmuje”. 

Po zapisaniu się na wyprawę, w ciągu 24 godzin przyślemy potwierdzenie uczestnictwa, wraz z umową i prośbą o wpłatę zadatku. 

Zadatek jest bezzwrotny, można za to przepisać go na inną wyprawę w sezonie 2024 lub na inny termin tej samej wyprawy (w ramach dostępności).